WYDARZENIA

Image article

KONCERT NANELI LALE – TURECKA MUZYKA OSMAŃSKA

21.01.2017, 18:00
WSTĘP: 20 zł i 25 zł

Zespół, złożony z czwórki Polaków, inspiruje się klasyczną muzyką osmańską wykorzystując tradycyjne instrumenty tureckie – rebab, oud, nej, kanun. Jedną z najbardziej znaczących inspiracji w pracy twórczej Naneli Lale jest postać Santuri Ali Ufki, znanego też jako Wojciech Bobowski – muzyka, poety, malarza i tłumacza dyplomatycznego żyjącego i tworzącego w XVII wieku na dworze sułtańskim. Swoją młodość spędził we Lwowie, gdzie uczył się sztuki organowej. Tam został złapany w niewolę przez Tatarów i sprzedany na dwór sułtana Murada IV. Jego utwory muzyczne często określano jako jedne z najważniejszych w muzyce osmańskiej tamtego okresu. Jest autorem Psałterza Osmańskiego składającego się z 34 hymnów.

W repertuarze zespołu usłyszymy klasyczne instrumentarium osmańskie – rebab (instrument będący rzadkością nawet w Turcji), riqq, daff, tar (bębny), kanun (bliskowschodnią cytrę), lutnię oud, nej (flet), a nawet duduk (obój). Do polskich elementów wykorzystywanych przez zespół należy ludowy instrument – suka biłgorajska.

Gra się na niej starą techniką nazywaną paznokciową, występującą właśnie  na terenach imperium osmańskiego m.in. Turcji, Grecji i Bułgarii. Jest to jedna z niewielu rzeczy łączących Polskę z muzyką wschodnią.

Skład zespołu:

Helena Matuszewska -rebab, suka biłgorajska

Hubert Połoniewicz – kanun

Wojtek Lubertowicz – riqq, bendir, duduk, ney

Mateusz Szemraj – ud, perdesiz gitar

Bilety: 25 zł, 20 zł

Organizacja: Karolina Krzywicka

karolinakrzywicka@muzeumazji.pl