WYDARZENIA

Image article

Koncert muzyki perskiej i kurdyjskiej – Hamdam & Michał Salamon

16.12.2023, 18.00
WSTĘP: Biletowany - 45 zł, 40 zł.

Zapraszamy na koncert tradycyjnej muzyki perskiej i kurdyjskiej w wykonaniu Hamdam & Michał Salamon, który tworzy czterech artystów z Polski i Iranu.

Hamdam rozpoczął działalność muzyczną w 2016 roku, gdy utworzyli go dwaj muzycy: Dariush Rasouli, wirtuoz perskiego fletu nej oraz  Arad Emamgholi, mistrz bębna obręczowego daf. Zespół Hamdam współpracował z wieloma artystami z całego świata, łącząc rodzimą tradycję muzyczną z muzyką jazzową i tworząc kompozycje w duchu Oriental Jazz Music. W ostatnich latach do zespołu Hamdam dołączyli doskonali polscy muzycy: Michał Salamon, pianista z dużym doświadczeniem jazzowym oraz lutnista i gitarzysta – Mateusz Szemraj.

Dariusz Rasouli – góral z północnego Iranu (okolic Gorganu). Ukończył Akademię Muzyczną w Teheranie. Studiował grę na neju (flecie), torze (lutni długoszyjkowej) i tombaku (inaczej zarb, instrument perkusyjny). Na neju gra od 1991 roku. Nagrał płytę NEY Solo Persian Classical Music, grał też w takich albumach jak Sholiz (bakhtiari music), Chopin na 5 kontynentach, Siedem pieśni Marii – kompozytor Bartłomiej Gliniak, Transoriental Orchestra wraz z Kayah.

Arad Emamgholi – urodził się w 1983 roku w Sanandadż w irańskim Kurdystanie. Zaczął grać na dafie w wieku 5 lat. W 1992 roku rozpoczął działalność muzyczną. Uczestniczył w wielu festiwalach muzycznych i zdobył czterokrotnie nagrody na festiwalach w stanie Kurdystan i na terenie Iranu. Zagrał wiele koncertów z różnymi zespołami w Iranie i za granicą. Współpracował ze uznanymi kompozytorami takimi jak Ostad Ahmad Pejman, Farborz Lachini, Naser Razzazi i pracował także ze znanymi śpiewakami, takimi jak Ostad Seddiq Tarif, Hesamo – Al din Seraj, Hurvash Khalili, Ghasem Rafati. Nagrał również własna płytę „Shure Daf”. Koncertował w Danii, Turcji, Szwecji, Libanie i wielu innych krajach. Obecnie mieszka w Teheranie i jest nauczycielem gry na dafie, prowadzi warsztaty muzyczne i angażuje się w różne projekty muzyczne.

Michał Salamon – pianista, kompozytor i aranżer. Skończył Akademię Muzyczną w Krakowie na kierunkach: fortepian jazzowy oraz edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej z dyrygenturą chóralną. Brał także udział w licznych festiwalach jazzowych, m.in. Jazz Juniors, Jazz nad Odrą, Warsaw Summer Jazz Days, Letni Festiwal Jazzowy w Piwnicy Pod Baranami, Festiwal Kolory Polski, YMCA Europe Festival (Czechy), Polska Jazz (Węgry), Nisville Jazz Festival (Serbia). W kwietniu 2017 r. Michał Salamon wraz z zespołem FOURS Collective zagrał koncert przed Gregorym Porterem, a w lipcu, z Quindependence, przed Kamasim Waschingtonem.

 Mateusz Szemraj – lutnista, gitarzysta, cymbalista. Studiował w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Współpracuje z wieloma artystami i współtworzy wiele zespołów z nurtu muzyki tradycyjnej, folkowej, orientalnej, żydowskiej a także etno-jazzowej czy improwizowanej, są to m. in. Lomi Lomi, Mosaik, Wielbłądy, Adeb Chamoun Group, Milo Ensemble, Karolina Cicha i Spółka, Phillip Bracken, Dariush Rasouli, Karolina Skrzyńska, Katarzyna Jackowska-Enemuo, Rasm Al Mashan, Mateusz Pospieszalski. Wykonuje również muzykę teatralną m. in. w teatrach Dramatycznym, Polskim, Ateneum, Collegium Nobilium.

UWAGA – BILETY WYPRZEDANE

Koncert jest ostatnim wydarzeniem organizowanym w ramach obchodów Jubileuszu 50-lecia Muzeum Azji i Pacyfiku im. Andrzeja Wawrzyniaka w Warszawie, dofinansowanym ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.