WYDARZENIA

Image article

Koncert muzyki kurdyjskiej z okazji Nouruzu – zespół Tembur

22.03.2019
WSTĘP: 35 zł, 30 zł

22 marca zapraszamy na koncert muzyki kurdyjskiej w wykonaniu zespołu TEMBUR, z okazji perskiego Nowego Roku – Nouruz (Newruz).

Zespół Tembur wystąpi w składzie:
Karolina Matuszkiewicz (skrzypce, qobuz, kemancze,wokal)
Önder Kanat (tembur, oud, wokal)
Roman Chraniuk (kontrabas)
Şervan Kanat (instrumenty perkusyjne)

Nouruz należy do najważniejszych starożytnych świąt irańskich, wywodzących się jeszcze z tradycji zaratusztriańskiej. Obchody Nouruzu rozpoczynają się dniu równonocy wiosennej, która jest początkiem perskiego Nowego Roku. Towarzyszy im wiele zwyczajów i obrzędów takich jak: oświetlanie domów, palenie aromatycznych gałązek, zapalanie świece, skakanie przez ogniska, i przygotowanie dekoracji złożonej z siedmiu przedmiotów – Haft Sin, których perskie nazwy zaczynają się na literę „s”: sabze – zielone rośliny, symbol narodzin, serke – ocet, symbol radości i czystości, samanu – potrawa z pszenicy, symbol wzrostu i łaski,
sib – jabłko, symbol narodzin, sir – czosnek, środek leczniczy, sumak – symbol smaku życia, sendżed – suszone owoce oliwnika, symbol miłości, sekke – moneta, symbol bogactwa oraz święta księga.

Nouruz jest popularnym świętem, które jest obchodzone w Iranie, ale także w innych krajach irańskiego kręgu kulturowego i cywilizacyjnego takich jak: Afganistan, Tadżykistan, Azerbejdżan, Turcja, Turkmenistan, Kazachstan, Tatarstan, Indie, Pakistan, Bangladeszu oraz w wielu regionach Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Kaukazu, a także w części Chin.

W 2009 roku święto Nouruz zostało wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO, natomiast w 2010 roku zostało uznane przez ONZ jako święto międzynarodowe, którego obchody rozpoczynają się 21 marca.

Piątek, 22 marca, godz. 18.00
Muzeum Azji i Pacyfiku, ul. Solec 24 w Warszawie

Bilety: 35 zł, 30 zł
Liczba miejsc ograniczona.
Bilety dostępne w przedsprzedaży.

Organizacja: kustosz Karolina Krzywicka