Koncert | Muzyka wschodu – Damascus Trio

15.09.2023, 18:00
WSTĘP: Bilety 45 zł, 40 zł

Zapraszamy na koncert muzyki bliskowschodniej w wykonaniu Damascus Trio, które tworzą: Adeb Chamoun, Mateusz Szemraj, Wojciech Lubertowicz. Damascus Trio to wyjątkowy projekt artystów o różnych fundamentach kulturowych i muzycznych. Na program koncertu „Muzyka wschodu” składają się utwory bliskowschodnie, muzyka andaluzyjska, turecka czy folk syryjski i libański.

Adeb Chamoun – pochodzi z Syrii, z miasteczka Al-Hasaka. Urodził się w rodzinie o bogatych tradycjach muzycznych. Jego pierwszym nauczycielem był brat Abdul Chamoun, wybitny muzyk, pedagog, mistrz gry na syryjskich instrumentach perkusyjnych. Adeb Chamoun rozwijał umiejętności i stał się specjalistą, wirtuozem arabskich, perskich oraz latynoskich bębnów, gra miedzy innymi na: Riq, Darabuka, Tar, Daf, Cajon, Conga. Adeb Chamoun to artysta niezwykle otwarty na muzykę innych regionów świata i udziela się w wielu projektach o różnej stylistyce, od jazzu, przez muzykę etniczną czy klasyczną. Specjalizuje się w muzyce Bliskiego Wschodu, muzyce tureckiej, perskiej ale również inspiruje się polskim folklorem oraz chorałem aramejskim kościołów chrześcijańskich z jego rodzinnych stron. Adeb współpracuje z wieloma znanymi zespołami, artystami, m.in.: Rasm Almashan, Naxos, World Orchestra Grzecha Piotrowskiego, Vocal Varshe, Milo Ansamble, Ghostman, Mateusz Szemraj, Wassim Ibrahim, Maciej Trifonidis, Sztetl, Balkan Sevdah, i wielu innych.

Mateusz Szemraj – lutnista, gitarzysta, cymbalista. Współpracuje z wieloma artystami i współtworzy wiele zespołów z nurtu muzyki tradycyjnej, folkowej, orientalnej, żydowskiej a także etno-jazzowej czy improwizowanej, są to m. in. Lomi Lomi, Mosaik, Wielbłądy, Adeb Chamoun Group, Milo Ensemble, Karolina Cicha i Spółka, Phillip Bracken, Dariush Rasouli, Karolina Skrzyńska, Katarzyna Jackowska-Enemuo, Rasm Al Mashan, Mateusz Pospieszalski. Wykonuje również muzykę teatralną m. in. w teatrach Dramatycznym, Polskim, Ateneum, Collegium Nobilium.

Wojciech Lubertowicz – reżyser dźwięku i multiinstrumentalista. Absolwent Wydziału Reżyserii Dźwięku Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Specjalizuje się w grze na etnicznych instrumentach perkusyjnych (bębny obręczowe, darbuka, tombak, cajon), oraz dętych (duduk, ney). Działa na pograniczu stylów i gatunków muzycznych, współpracując zarówno z artystami związanymi z muzyką dawną (Il Giardino D’Amore, Sabionetta, Alta), folkową (m.in. Maria Pomianowska, Mosaic, Karolina Skrzyńska, Angela Gaber), tradycyjną (Warszawsko-Lubelska Orkiestra Dęta, Monodia Polska), czy jazzową i alternatywną (Zawartko/Piasecki, Phillip Bracken).

Wstęp: bilety 45 zł, 40 zł
Bilety dostępne w kasie Muzeum i online od 25 sierpnia 2023.
Liczba miejsc ograniczona.

Organizacja: kustoszka Karolina Krzywicka

Koncert organizowany w ramach obchodów jubileuszu 50-lecia Muzeum Azji i Pacyfiku. Finansowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.