WYDARZENIA

Image article

Koncert „Bursztynowy Jedwab” – Maria Pomianowska & Mingjie Yu

24.09.2021, 18:00
WSTĘP: Biletowany
CYKL: Wszystkie dźwięki Azji. Na muzycznych szlakach Bliskiego i Dalekiego Wschodu

24 września zapraszamy na wyjątkowy koncert prof. Marii Pomianowskiej i Mingjie Yu, w ramach projektu „Bursztynowy jedwab”, będącego spotkaniem dwóch odległych kultur muzycznych świata.

Podróż wyobraźni w której na dalekim Jedwabnym Szlaku 800 lat temu spotykają się wędrujący muzycy z Chin z polskimi trubadurami. Wspólnie śpiewają , wspólnie grają wspólnie uczą się jedni od drugich innego sposobu myślenia na temat kształtowania emocji czy też przepływu czasu w muzyce.

W programie znajdą się tradycyjne utwory chińskie, polskie oraz kompozycje Marii Pomianowskiej utrzymane w stylistyce „world music” dedykowane niezwykłym instrumentom strunowym.

Mingjie Yu pochodzi z prowincji Hubei, gdzie od lat studiuje grę, na sięgającej korzeniami czasów starożytnych, cytrze zwanej zheng. Na koncercie artystka przedstawi kilka jej odmian. Mingjie przebywa w Polsce jako stażystka prof. Marii Pomianowskiej w Akademii Muzycznej w Krakowie. Uczy się polskich oberków, pieśni oraz wybranych mazurków F.Chopina przełożonych na język chińskiej cytry zheng.

Prof. Maria Pomianowska od ponad 30 lat bada kultury muzyczne Azji, tworzy projekty wraz z muzykami z Iranu, Indii, Chin, Korei, Japonii, Indonezji, Wietnamu czy Bliskiego Wschodu. Artystka gra na wielu azjatyckich instrumentach smyczkowych. W projekcie polsko chińskim prof.Maria Pomianowska przedstawi dźwięk instrumentów, które przed 27 laty wraz z prof. Ewą Dahlig i lutnikiem Andrzejem Kuczkowskim zrekonstruowała.
Koncert połączy zatem dźwięk antycznych chińskich cytr z brzmieniem odtworzonych staropolskich instrumentów smyczkowych.

Koncert odbędzie się w piątek 24 września 2021 roku, o godz. 18.00.
Muzeum Azji i Pacyfiku, ul. Solec 24 w Warszawie
Bilety: 35 zł, 30 zł
Dostępne w przedsprzedaży, codziennie od 12.00 do 18.00 (oprócz poniedziałków).
Koncert z cyklu „Wszystkie dźwięki Azji. Na muzycznych szlakach Bliskiego i Dalekiego Wschodu”.