Kolekcje chińskich uczonych z okresu Północnej Dynastii Song | dr hab. Bogna Łakomska

17.03.2022, 18:00
WSTĘP: Wolny
CYKL: Muzeum? A po co?

W czwartek 17 marca o godz. 18:00 zapraszamy na kolejny interesujący wykład towarzyszący wystawie „Muzeum? A po co?”. Wykład „Kolekcje chińskich uczonych z okresu Północnej Dynastii Song” poprowadzi dr hab. Bogna Łakomska.

Chińczycy świadomie zaczęli gromadzić przedmioty już w okresie Neolitu i Brązu. Niemniej, były to wówczas obiekty o charakterze religijno-politycznym. Działalność zbieracką na większą skalę rozwinęli w ciągu kolejnych stuleci, doprowadzając w wiekach XI i XII do stworzenia wysokiej kultury kolekcjonerstwa dzieł sztuki oraz dziedziny, którą śmiało moglibyśmy nazwać zabytkoznawstwem. W trakcie wykładu poświęconemu kolekcjom uczonych z okresu Północnej Dynastii Song zaprezentowane zostaną zbiory nietuzinkowych zbieraczy, których wrażliwość i wyczucie smaku z reguły szły w parze z ich zdolnościami literackimi i artystycznymi.

Dr hab. Bogna Łakomska – historyczka sztuki, autorka dwóch książek: Miłośnicy „chińskości” w dawnej Polsce. Od XVII do początków XIX w. (2008) i Kolekcjonerstwo w Chinach do XII w. n.e. (2015), a także redaktorką serii wydawniczych Artistic Traditions of Non-European Cultures (2010, 2012) i Art of Orient (2015, 2017, 2018, 2019). Obecnie pracuje nad książką poświęconą wizerunkom zwierząt w sztuce chińskiej.

WSTĘP WOLNY!
Liczba miejsc ograniczona do 70 osób. Obowiązuje zasłanianie ust i nosa.
Wydarzenie organizowane w ramach wystawy „Muzeum? A po co?” prezentowanej w Muzeum Azji i Pacyfiku w terminie 19.11.2021 — 11.09.2022