Koczownicy, nomadzi, mobilni pasterze. Zmiany w kulturze, zmiany w badaniu – wykład

28.06.2022, 18:00

28 czerwca zapraszamy na wykład „Koczownicy, nomadzi, mobilni pasterze. Zmiany w kulturze, zmiany w badaniu”, który wygłosi prof. Jerzy S. Wasilewski, etnolog, prowadzący od wielu lat badania etnograficzne na obszarach Azji Centralnej i Wschodniej oraz Syberii, skoncentrowane na problematyce wierzeń, rytuałów, tabu, szamanizmu. W tym roku obchodzi jubileusz 50-lecia pracy naukowej na Uniwersytecie Warszawskim.

Wykład inauguruje cykl seminariów „Ruch jako forma życia. Spotkania i transformacje w przestrzeniach Azji”, organizowanych we współpracy między Muzeum Azji i Pacyfiku im. Andrzeja
Wawrzyniaka oraz Komisją Badań Azjatyckich przy Komitecie Nauk Etnologicznych PAN, przy
finansowym wsparciu Polskiej Akademii Nauk.
Seminaria towarzysza otwarciu nowej wystawy stałej zatytułowanej „Podróże na Wschód”. Zaprowadzi ona zwiedzających przez miasta Jedwabnego Szlaku, pod łuki bazaru, do jurty mongolskich pasterzy i wokół jawajskiego pawilonu
pendopo.
Każde z seminariów poświęcone będzie innemu obszarowi Azji prezentowanemu na wystawie, a jedno z nich dotyczyć będzie pracy muzealnej i wystawiennictwa. Poprosiliśmy wykładowców o skupienie się na przemianach, przemieszczaniu się, na mobilności ludzi, przedmiotów i idei.

Seminarium rozpocznie się o godz. 18.00 w Muzeum Azji i Pacyfiku, ul. Solec 24 w Warszawie.

Będzie można też dołączyć online na platformie Teams.

Organizatorzy:
Komisja Badań Azjatyckich przy Komitecie Komitecie Nauk Etnologicznych PAN