WYDARZENIA

Image article

JIUTAMAI – POKAZ TRADYCYJNEGO TAŃCA JAPOŃSKIEGO HANASAKI TOKIJYO

5.05.2022, 18:00
WSTĘP: Wolny

Zapraszamy na pokaz tradycyjnego tańca japońskiego jiutamai w wykonaniu mistrzyni Hanasaki Tokiyo z zespołem.

Klasyczny taniec japoński jiutamai, w formie, w której wykonywany jest do dzisiaj, pojawił się w powszechnej świadomości Japończyków na początku XIX wieku, kiedy to praktykowana przez wysoko urodzone arystokratki sztuka wydostała się z zamkniętych pałaców i zaadaptowana została przez kobiety z warstwy mieszczańskiej, a następnie przez gejsze. Z inspiracji tą formą taneczną powstała muzyka jiuta, pierwotnie wykonywana na shamisenie.

Jiutamai jest jedną z bardzo niewielu tradycyjnych sztuk japońskich, które zostały stworzone i są praktykowane przez kobiety. To bardzo subtelna sztuka, w której szczególną uwagę przywiązuje się do momentów pauzy. Choć współcześnie wykonywany jest również na scenach, taniec ten został stworzony do pokazywania w małych przestrzeniach. Z tej przyczyny tak dużą uwagę poświęca się w nim eleganckim i subtelnym ruchom dłoni i ramion, powłóczystym, to znów bardzo wyrazistym spojrzeniom, a także sztuce odczuwania i wytwarzania przestrzeni za pomocą całego ciała. W minimalistycznej przestrzeni, ubrana w kimono i perukę tancerka opowiada różne historie. Za pomocą ruchu i spojrzenia uruchamia wyobraźnię widza, któremu pozostawiona jest pełna swoboda do samodzielnej interpretacji ukrytych w nim emocji. Właśnie w tej, naznaczonej troską i delikatnością, relacji między tancerką i widzem, tworzy się cały świat jiutamai.

Hanasaki Tokijyo, mistrzyni tańca jiutamai, głowa szkoły Hanasaki-ryu, prezes Fundacji Promocji Jiutamai (Jiutamai Promotion Foundation), dyrektor do spraw tradycyjnej muzyki i tańca okręgu Minato. Szkoli profesjonalne tancerki i nauczycielki tańca jiutamai. Poza licznymi występami w calej Japonii, co roku prezentuje swój taniec w Teatrze Narodowym w Tokio. Choć jej działalność polega w głównej mierze na kultywowaniu tradycyjnego tańca jiutamai w jego najczystszej formie, chętnie współpracuje również z muzykami i tancerzami z Europy czy Afryki.

Jako choreografka była zapraszana między innymi do San Jose Daiko w Stanach Zjednoczonych, wykładała również na Schiller International University w Paryżu oraz w Konwersatorium Czajkowskiego w Moskwie. Jej autorskie projekty artystyczne wspierane są przez japońskie Ministerstwo Kultury, Fundację Japońską, Wydział Sztuki Miasta stołecznego Tokio oraz Okręgu Minato, EU-Japan Fest czy Tokyo-Club. W ciągu czterech lat od swojej pierwszej wizyty w Polsce udało jej się zawiązać stałą grupę osób praktykujących taniec jiutamai oraz zainteresować polską publiczność tą tradycyjną formą taneczną.

Podczas pokazu zaprezentowane zostaną utwory:“Kotobukishiki Sanbaso” (taniec klasyczny),“Tomoe” (autorska choreografia Hanasaki Tokijyo z wykorzystaniem klasycznych metod), “Queen Egle” (autorska choreografia Hanasaki Tokijyo na motywach litewskiej legendy), Tsuyu no Cho (taniec klasyczny)

Wystąpią:
Hanasaki Tokijyo
Takemoto Koshikou
Turuzawa Sansuzu
Fukuhara Hyakushichi
Hanasaki Sada

WSTEP WOLNY
Liczba miejsc ograniczona.

Organizacja: Hana Umeda
Karolina Krzywicka (MAiP)
Sponsor: Tokyo Club