WYDARZENIA

Image article

Irańskie święto Jalda / Yalda festival

1.12.2017, 18:00
WSTĘP: wejściówki

1 grudnia zapraszamy na obchody irańskiego święta JALDA w Muzeum Azji i Pacyfiku. Święto to jest związane z nadejściem zimy i obchodzone jest w najdłuższą noc roku. W tym roku po raz pierwszy poznamy tradycje i obrzędy Jaldy w Muzeum Azji i Pacyfiku.

W programie:

– pokazy taneczne – tradycyjne tańce z Iranu i Afganistanu w wykonaniu Apsary Afsanesary i jej uczennic
– prelekcje
– występy wokalne

Więcej informacji o święcie Jalda:
http://www.jezykperski.pl/pl/2016/12/22/szab-e-jalda-noc-przesilenia-zimowego/

Szab-e Jaldā czyli „wigilia Jaldā” to irańskie święto związane z nadejściem zimy. Obchodzone jest w najdłuższą noc roku. Tradycja ta wywodzi się jeszcze z czasów starożytnych, zoroastryjskich, w których przesilenie zimowe miało złowieszczy charakter. Jaldā i towarzyszące mu obrzędy miały zapewnić ludziom ochronę przed złymi mocami.
Jednym ze zwyczajów jest spożywanie świeżych owoców: arbuzów, granatów oraz mieszanki zwanej ādżil آجیل (orzechy, pestki i suszone owoce). Kiedyś były to ostatnie owoce pozostałe po sezonie. Obecnie świeże owoce są szeroko dostępne.
W wigilię Jaldā ludzie spotykają się w gronie rodziny oraz przyjaciół i do późnej nocy jedzą, słuchają muzyki, czytają poezję lub opowieści oraz rozmawiają. To pozostałość po przesądzie, że w tą najdłuższą, najczarniejszą noc roku, należy czuwać i doglądać płonącego ognia.

Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują bezpłatne wejściówki – do odebrania w kasie Muzeum.

Organizacja: Mojgan Maghooli, Aleksandra Afsanesara
Karolina Krzywicka (MAiP)