INDONEZJA – KRAJ WIELU KULTUR – oprowadzanie dotykowe

9.05.2023, 16:30
WSTĘP: Wolny: zapisy
CYKL: Dotykowe Podróże na Wschód

„Prosimy nie dotykać eksponatów!” to tekst kultowy, przez niektórych uważany za nieformalne motto muzealników. Jednak nie powtarzamy tego tak często, jak mógłby się wydawać. Ale czasem musimy, bo wielu obiektom dotyk szkodzi. Dlatego większość z nich zamknęliśmy w gablotach, w których chronią je tafle grubego szkła.

Zwykle zachęcamy zwiedzających, żeby wystawę raczej oglądali, niż jej dotykali. Tym razem wręcz przeciwnie. W najbliższych miesiącach będziemy poznawać wystawę stałą „Podróże na wschód” nie używając wzroku. Obiekty pozostaną bezpiecznie schowane za szybą, a z ekspozycją zapoznamy się dzięki pomocom dotykowym.

Zapraszamy na piąte oprowadzanie dotykowe na wystawie stałej Podróże na wschód, we wtorek 9 maja 2023 o godzinie 16.30. Głównym tematem spotkania będą obiekty i ornamenty z Indonezji – największego wyspiarskiego kraju świata. Tutejsze zdobnictwo cechuje obfitość i różnorodność. Nawarstwiły się tu ornamenty z prehistorii (wiele geometrycznych i zwierzęcych), z Indii (m.in. roślinne), islamu, Chin, Europy. Zdobią tradycyjne domy, tkaniny, meble, czy starą broń. Opowiemy o nich i o ich symbolice.

Na oprowadzanie zapraszamy zarówno osoby z niepełnosprawnością wzroku, jak i osoby widzące, które zechcą zasłonić oczy, by zapoznać się z naszą ekspozycją dzięki zmysłom dotyku i słuchu.

Wstęp wolny, obowiązują zapisy (adres: info@muzeumazji.pl )
Liczba miejsc ograniczona.

By zapewnić jak największą dostępność wydarzeniu oferujemy możliwość skorzystania z systemu tourguide z wbudowaną pętlą indukcyjną, a także możemy zorganizować asystę w drodze z przystanku komunikacji miejskiej do Muzeum . Jeśli chcieliby Państwo skorzystać z tour guide lub asysty – prosimy o umieszczenie tej informacji w zgłoszeniu mailowym.

Więcej informacji o dostępności Muzeum znajduje się na stronie.
Spotkanie organizowane jest w ramach grantu „Poprawa dostępności Muzeum Azji i Pacyfiku” realizowanego w MAiP w latach 2022/2023 i finansowanego z programu „Kultura bez barier”.