GULZODA. Koncert tradycyjnej muzyki Uzbekistanu

24.02.2022, 18:00
WSTĘP: Bilety: 45 zł (normalny), 40 zł (ulgowy)

Zapraszamy na wyjątkowy koncert tradycyjnej muzyki uzbeckiej w wykonaniu w Gulzody Khudoynazarovej, należącej do czołowych wykonawców klasycznego stylu muzyki uzbeckiej – shashmaqam.

Styl ten wywodzi się z Buchary, jednego z najważniejszych miast położonych na starożytnym Jedwabnym Szlaku i jednego z najbardziej znaczących kulturowo i historycznie miejsc w Azji Środkowej. Powstał z połączenia uzbeckich, tadżyckich i żydowskich wpływów muzycznych. W różnych wariantach do dziś zajmuje centralne miejsce w życiu kulturalnym regionu. Nazwa „shashmaqam” oznacza „sześć maqamów” i odnosi się do struktury muzyki z sześcioma sekcjami w różnych trybach muzycznych, podobnie do klasycznej tradycyjnej muzyki perskiej. Shashmaqam jest wyrafinowanym stylem muzyki, z tekstami pochodzącymi z sufickich poematów o boskiej miłości.
Dopełnieniem części wokalnych jest akompaniament lutni długoszyjkowych – tanbur i dutar, instrumentu smyczkowego gidżak oraz bębna obręczowego – dojra.

Wystąpią: wokalistka Gulzoda Khudoynazarova oraz muzycy, Bekzod Safarov i Farruh Vohidov.

Bilety: 45 zł (normalny), 40 zł (ulgowy)
Bilety można nabyć w przedsprzedaży w sklepie muzealnym od 24 stycznia 2022 r., codziennie od 10.00 do 18.00 (za wyjątkiem poniedziałków)
Liczba miejsc ograniczona (limit 90 osób)!

Organizator: Kustosz Karolina Krzywicka