Gruzja – najpiękniejszy klejnot w carskiej koronie

11.12.2018, 18:00
WSTĘP: wolny

Muzeum Azji i Pacyfiku oraz Wydawnictwo Akademickie Dialog zapraszają na spotkanie z Jerzym Rohozińskim, autorem książki „Najpiękniejszy klejnot w carskiej koronie”, który opowie o XIX-wiecznych dziejach Gruzji pod panowaniem rosyjskim. O pełnym hipokryzji podboju, który stroił się w szaty „pomocy”, o zakulisowym udziale „kompleksu górniczo-metalurgicznego” w aneksji gruzińskich królestw, o nieudolnym administrowaniu i „zbieraniu ziem gruzińskich”, wreszcie o procesach etniczno-demograficznych, które odbijają się nieprzyjemną czkawką po dziś dzień. A także o wzlotach i upadkach „gruzińskiego ducha”.
W opowieści tej nie zabraknie też obecnych w dziejach XIX-wiecznej Gruzji wątków polskich. Natrafiamy na nie w najmniej spodziewanych momentach, w miejscach zupełnie egzotycznych.

Wtorek,11 grudnia 2018 r., godz. 18.00
Muzeum Azji i Pacyfiku, ul. Solec 24 w Warszawie