DYPLOMACI, BOGACZE I PADEREWSKI … | wykład dr Magdaleny Pinker

13.01.2022, 18:00
WSTĘP: Wolny
CYKL: Muzeum? A po co?

W czwartek 13 stycznia o godzinie 18:00 zapraszamy na wykład DYPLOMACI, BOGACZE I PADEREWSKI, CZYLI O DARCZYŃCACH KOLEKCJI ORIENTALNEJ W MUZEUM NARODOWYM W WARSZAWIE dr Magdaleny Pinker.

Zbiory Sztuki Orientalnej w Muzeum Narodowym w Warszawie składają się w zdecydowanej większości z darów. Wśród osób ofiarujących są postaci nieprzeciętne – magnaci, dyplomaci, podróżnicy etc. Opowieść o darczyńcach nie jest jedynie przedstawieniem fascynujących i nierzadko dramatycznych biografii, ale też historii kolekcjonerstwa sztuki orientalnej w Polsce.

Dr Magdalena Pinker – kuratorka Zbiorów Sztuki Orientalnej Muzeum Narodowego w Warszawie. Kuratorka i współautorka wystaw poświęconych sztuce Azji: „Paderewski” (2018), „Życie wśród piękna. Świat chińskiego uczonego. Sztuka z Chińskiego Muzeum Narodowego” (2016-2017) oraz „Splendor i finezja. Duch i materia w sztuce Korei” (2019-2020). Jest adiunktem w Katedrze Arabistyki i Islamistyki Wydziału Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się wokół różnych aspektów sztuki i architektury islamu oraz historii kolekcji orientalnych.

WSTĘP WOLNY!
Liczba miejsc ograniczona do 70 osób. Obowiązuje zasłanianie ust i nosa.
Wydarzenie organizowane w ramach wystawy „Muzeum? A po co?” prezentowanej w Muzeum Azji i Pacyfiku w terminie 19.11.2021 — 11.09.2022.