WYDARZENIA
Cyganie Luli z Azji Centralnej – prelekcja
WSTĘP: wolny
24 lutego 2018 r., o godz. 19.00, zapraszamy na spotkanie „Cyganie Luli” w ramach wydarzenia Festiwal Azji Centralnej. Dorota i Bartosz Baranowscy, podróżnicy, autorzy bloga Agrafka i sznurek, czyli Dorota i Bartek w Azji,opowiedzą o burzliwej historii, niejasnych korzeniach i złożonej tożsamości środkowoazjatyckich Cyganów Luli.
Społeczność ta w powszechnym mniemaniu funkcjonuje jako jedna z grup romskich (cygańskich), ale czy tak jest naprawdę? Czy są to po prostu post-radzieccy Cyganie? A może potomkowie irańskich derwiszów? Inne tezy głoszą, że są to bezpośredni potomkowie Cyganów z Indii, pochodzący z najniższej kasty.
Tożsamość Luli jest nadal tak samo skomplikowana jak ich obecna przynależność narodowościowa i stosunki z resztą społeczeństwa. Podobnie jak w przypadku innych grup nie-mainstreamowych również przedstawiciele Luli borykają się z odrzuceniem i ostracyzmem społecznym. Dlatego też jest to grupa tak bardzo hermetyczna i uważana za nieprzychylną obcym. Tymczasem, jak okazało się w trakcie badań, członkowie społeczności Luli cenią bardzo podobne, o ile nie identyczne, wartości, co ich najbliżsi sąsiedzi, czyli Uzbecy, Kirgizi i Tadżycy. Tymi wartościami są rodzina i praktyka islamu.
Dorota Nowak-Baranowska oraz Bartosz Baranowski w ramach swojej podróży odwiedzili kirgiskie i tadżyckie wsie (tzw. Luli mahalla), m. in. Jany Kyshtak, Chagatay, Gafurov, w których żyją członkowie grupy Luli. Przebywanie tam w różnych porach roku, branie udziału w uroczystościach, zabawach i obrzędach pozwoliło im nie tylko lepiej wniknąć w tę hermetyczną społeczność, ale też dostrzec pewien porządek, który determinuje życie Luli. Dotychczasowe badania koncentrowały się wokół problemu tożsamości, wzajemnej stereotypizacji (Cyganie a pozostali mieszkańcy Azji Centralnej) oraz codziennych praktyk, poprzez które przedstawiciele grupy Luli pragną się identyfikować.
Dorota Nowak-Baranowska – doktor nauk humanistycznych, wykładowca, lektor i pilot wycieczek. Jej zainteresowania badawcze oscylują wokół antropologicznych odniesień literatury. Prowadziła wykłady na Uniwersytecie Warszawskim i na uniwersytetach za granicą: w Indiach i Indonezji. Regularnie publikuje w prasie branżowej w Polsce i zagranicą.
Bartosz Baranowski – rusycysta z wykształcenia, podróżnik i dziennikarz z zamiłowania. To on jest głównym autorem i siłą sprawczą dokumentacji podróży po Azji na blogu www.agrafkaisznurek.blogsp