Co (nie)przystoi mężczyźnie. Ubiór męski w kulturze i sztuce

4.02.2020, 18:00
WSTĘP: wolny

We wtorek, 4 lutego, o godz. 18.00, zapraszamy na promocję książki „Co (nie)przystoi mężczyźnie. Ubiór męski w kulturze i sztuce”, pod redakcją Magdaleny Furmanik-Kowalskiej i Anny Straszewskiej. Jest to zbiór artykułów polskich specjalistów, które opowiadają o przeobrażeniach stroju męskiego w kontekście transformacji kulturowych. Książka omawia zagadnienia takie jak: Brummell, dandyzm i inne formy autokreacja w modzie męskiej; strój jako element męskiej tożsamości oraz relacje między ubiorem męskim a wzorcami męskości.

W Polsce jest to unikatowa pozycja z zakresu studiów nad strojem. Bowiem ubiór i – szerzej – zewnętrzny wizerunek mężczyzny, jak również moda męska, przyciąga znacznie mniej uwagi niż zjawiska z dziedziny mody kobiecej. W polskich badaniach jest to tematyka rzadko poruszana, omawiana głównie w ramach badań etnograficznych lub kostiumologicznych.
Wydawcą publikacji jest Polski Instytut Studiów nad Sztuką Świata. Książka powstała we współpracy z Muzeum Azji i Pacyfiku.

O książce: