WYDARZENIA

Image article

Chińskie opowieści z Zaświatów

12.12.2019, 18:00
WSTĘP: wolny

O12 grudnia o godz. 18:00 zapraszamy na spotkanie z dr Ewą Paśnik-Tułowiecką (Uniwersytet Warszawski) – sinolożką, autorką przekładu chińskich tekstów o duchach i niezwykłych zdarzeniach (tradycja zhiguai xiaoshuo), który ukazał się w Wydawnictwie Akademickim DIALOG pt. „Opowiastki z Zaświatów”.

Porozmawiamy między innymi o tym, jak w tradycji chińskiej przedstawiane były miejsca, do których udawali się ludzie po śmierci, oraz jak według Chińczyków światy istot żywych i niematerialnych kontaktowały się ze sobą. W czasie spotkanie przeczytamy też kilka najbardziej intrygujących opowieści.

„Większość tekstów przedstawionych w niniejszym opracowaniu pochodzi ze zbiorów powiastek zhiguai xiaoshuo, które kompilowano lub pisano okresie Sześciu Dynastii (Liuchao, 220-589). Kryterium wyboru poszczególnych powiastek była przede wszystkim obecność w nich zaświatów, różnie rozumianych – od rajskich krain zamieszkanych przez bóstwa czy transcendentnych (xian), poprzez krainy umarłych, aż do piekieł. Wybrano więc teksty, które w jakiś sposób realizują ten cel – czy to przez opis miejsca, do którego udawali się ludzie po śmierci, czy też ukazanie, jak światy istot żywych i niematerialnych kontaktowały się ze sobą, czy też przez przedstawienie cech osób, które mogły dostać się do różnie pojmowanego raju.”

ze Wstępu książki „Opowiastki z  Zaświatów”