Biały Szlak – Podróż przez świat porcelany – promocja książki

2.04.2017, 18:00
WSTĘP: wolny

W niedzielę 2 kwietnia zapraszamy na spotkanie promujące książkę
„Biały Szlak-Podróż przez świat porcelany” Edmunda De Waal, wydaną przez Wydawnictwo Czarne.
O magii białego złota – porcelany i dramatycznej historii rozwoju handlu ceramiką z Chinami i Japonią, o wielkich kolekcjach europejskich i o codziennej roli ceramiki w naszym życiu opowie dr Mariusz Klarecki, historyk sztuki, znawca polskich zbiorów ceramiki, który od wielu lat specjalizuje się w badaniach dotyczących zabytkowej ceramiki współpracując z Muzeum Narodowym w Warszawie i Krakowie. Dwukrotnie uczestniczył w wykopaliskach archeologicznych na terenie Warszawy, jako konsultant zabytków ceramicznych i jest autorem opracowań naukowych poświęconych zabytkom ceramicznym z okresu od XVII do XIX wieku. Od 2011 roku współpracuje z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Wydziałem ds. Strat Wojennych w dziedzinie strat wojennych zbiorów polskich.

O książce:
Edmund de Waal, znany brytyjski ceramik i pisarz, zabiera czytelnika w intymną podróż tropem porcelany, obsesji swojego życia.
Aby poznać tajemnice „białego złota”, początkowo planuje odwiedzić „trzy białe wzgórza”: w Chinach, Niemczech i Anglii. Z czasem jego poszukiwania zmieniają się w podróż dookoła świata, podczas której artysta odwiedza nie tylko warsztaty i fabryki, ale także komnaty alchemików; poznaje nie tylko losy filiżanek i porcelanowych figurek, lecz również dzieje ludzkich namiętności, pragnienia bogactwa, doskonałości i czystości.

De Waal ma ogromny dar odnajdywania piękna – zarówno w przedmiotach, jak i w słowach. O tym właśnie jest jego książka: to bardzo plastyczny, liryczny i intrygujący zapis historii poszukiwania piękna.
www.czarne.com.pl