Architektura w służbie ideologii – Tadżykistan i Kirgistan

24.02.2018, 14:30
WSTĘP: wolny

24 lutego o godz. 14.30 zapraszamy na wykład „Architektura w służbie ideologii – Tadżykistan i Kirgistan”, który wygłosi dr Paulina Niechciał z Katedry Porównawczych Studiów Cywilizacji, Uniwersytetu Jagiellońskiego. Spotkanie w ramach wydarzenia Festiwal Azji Centralnej.

Prelekcja będzie dotyczyć architektury jako narzędzia służącego wzmacnianiu nacjonalizmu w wybranych krajach Azji Centralnej – Tadżykistanie i Kirgistanie. Będzie to opowieść o tym, w jaki sposób państwowe gmachy czy pomniki dawnych bohaterów – tych prawdziwych, jak i tych wymyślonych – mają przyczyniać się do zjednywania wyznawców określonej wizji socjopolitycznej. Usłyszymy o znikających zabytkach okresu radzieckiego, o tadżyckich pomysłach na budowanie zabytków, o pałacu prezydenckim pretendującym do miana drugiego pod względem okazałości po Białym Domu, a także o miejskim parku zamieszkanym przez magiczne konie.