Arabska Noc w Muzeum Azji i Pacyfiku

20.05.2017 - 21.05.2017
WSTĘP: wolny

Noc z 20 na 21 maja 2017 roku to ostatnia okazja, aby obejrzeć wystawę czasową „Odkryte – Zakryte. Mężczyzna i kobieta w tradycyjnych społecznościach muzułmańskich”.

Kuratorka wystawy, Magdalena Ginter-Frołow, przygotowała na ten wyjątkowy wieczór autorskie oprowadzanie po ekspozycji.

Oprowadzanie odbędzie się w trzech grupach. Zwiedzanie rozpoczyna się o godz.: 19.30, 20.30 i 21.30

Hol główny Muzeum wypełni arabska muzyka i zabawa. Tancerki zaprezentują wybór bliskowschodnich tańców. Będzie można zobaczyć taniec orientalny w trzech klasycznych odsłonach (w tym taniec w woalami oraz drum solo), a także dwa ludowe tańce arabskie – egipski oraz pochodzący z Zatoki Perskiej.

Choreografię przygotowała Joanna Suska – tancerka, choreograf i arabistka, jedna z dwóch w Polsce posiadaczek tytułu Speciality Teacher for Oriental/Middle Eastern Dance and Egyptian Folklore, która jako jedna z pierwszych w Polsce rozpoczęła nauczanie oraz popularyzację ludowych tańców arabskich.

Dodatkowo o 20.20 zapraszamy na prezentację Joanny Suski „Wykład w pigułce: geneza i istota tańca orientalnego”.

Przez cały wieczór wyświetlany będzie pokaz slajdów z krajów arabskich. Autorką zdjęć jest Anna Chmielewska – politolożka i arabistka; doktorantka w Katedrze Arabistyki i Islamistyki UW; pracowniczka Fundacji Ocalenie.

Ponadto Zwiedzający będą mieli możliwość przymierzenia tradycyjnych strojów arabskich i muzułmańskich, zrobienia zdjęcia przy fotościance oraz zapisania swojego imienia po arabsku.

Jedną z arabskich tradycji jest ozdabianie dłoni wzorami wykonanymi henną. Dłonie zwiedzających ozdobi Żaneta Spadło – absolwentka Wydziału Dziennikarstwa UW, od kilku lat aktywnie działająca w redakcji kwartalnika społeczno-kulturowego „Zupełnie Inny Świat”; henną maluje od ponad 2 lat (m.in. w Centrum Kultury Indyjskiej i Sportu).

W strefie dla dzieci, którą przygotowaliśmy wspólnie ze Stowarzyszeniem Przyjaciół na rzecz Współpracy Międzykulturowej Jasmin, na najmłodszych zwiedzających będą czekać gry i zabawy oraz 500 wielbłądów, gotowych aby połączyć się w kolorowaną karawanę.