Informacja o przetwarzaniu danych osobowych


Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Dz. Urz. UE L 119 z dnia 04.05.2016 r.) Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie informuje, że:

  1. Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie; ul. Solec 24, 00-403 Warszawa.
  2. W sprawach związanych z Pani/Pana danymi proszę kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@muzeumazji.pl
  3. Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji statutowych zadań Muzeum Azji Pacyfiku w Warszawie na podstawie przepisów prawa powszechnie obowiązującego i prawa miejscowego, zgodnie z art.6 ust.1 lit.c i e oraz art. 9 ust.2 lit.g Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r.
  4. Odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa.
  5. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą w czasie określonym przepisami prawa.
  6. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych do jej wycofania, skorzystanie z prawa cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
  7. Posiada Pani/Pan prawo do przenoszenia swoich danych osobowych do wskazanych podmiotów.
  8. Przysługuje Pani/Panu prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
Zgadzam się

Wisior z motywem chińskiej chmurki i liścia

Co miesiąc kuratorzy Muzeum Azji i Pacyfiku starannie wybierają jeden obiekt reprezentujący poszczególne części naszej nowej ekspozycji stałej „Podróże na wschód” przez kultury Bliskiego Wschodu, Azji Centralnej, Mongolii i Indonezji, na którą zaprosimy Państwa już w 2022 roku.

W pierwszym miesiącu roku 2022 jako Obiekt Miesiąca wyróżniliśmy mongolski wisior.

Wisior w formie tzw. chińskiej chmurki, w którą są wpisane elementy floralne, a niżej jest podwieszony liść.
Tego typu kłębiaste chmurki w buddyzmie symbolizują dobrą pogodę i niebo nad nami i dla buddystów oznaczają pomyślność, przychylność losu. Ale w ogóle są motywem chińskim, gdyż kształt pochodzi od zwieńczenia berła ruyi (czyt. żu-i) pierwotnie broni, a dziś symbolu spełnienia pragnień i przedmiotu uważanego za amulet. Berło wręczano w darze – i jest tak do dziś – mężczyznom wyżej postawionym w hierarchii społecznej, jak np. przełożonym. Zwieńczenie berła wywodzi zaś swój kształt z mitycznego grzyba lingzhi (czyt. ling-czi), w Chinach symbolu długowieczności (nawiązuje do formy rzeczywistego grzyba uważanego za mającego własności lecznicze). W chińskim buddyzmie berło ruyi jest od VIII wieku atrybutem bodhisattwy mądrości Mańdźuśri (chiń. Wenshu). Dodajmy, że buddyzm w Chinach został przyjęty w I wieku po Chrystusie.
W buddyjskiej ikonografii (w dawnych Indiach, a obecnie w Tybecie i Mongolii) istnieje podobny symbol pomyślności – tzw. klejnot spełniający życzenia (sanskr. ćintamani), a właściwie grupa trzech kulistych klejnotów zestawionych w trójkąt.
W tym wisiorze, chmurkę wykonano z białego metalu (stop o zawartości srebra do 50 procent) w technice odlewu i pokryto mosiądzem, zaś liść podwieszony poniżej jest ze kuty ze srebra i grawerowany.
Wisior stanowi fragment większej całości, mógł być pierwotnie podwieszony u diademu mongolskiej kobiety nad czołem lub skroniami, albo u naszyjnika lub kolczyka. Kobieca biżuteria w dawnej Mongolii była rozbudowana i reprezentacyjna, tworzyła komplety złożone z diademów, kolczyków, zawieszek skroniowych, naszyjników, klamer do włosów itp. Wykonywano ją głównie ze srebra z dodatkiem kamieni ozdobnych, zaś w Mongolii Wewnętrznej w Chinach – dominował koral z dodatkiem kamieni ozdobnych nad srebrem.

Wisior z motywem chińskiej chmurki i liścia (fragment diademu?)
Mongolia, 2. poł. XIX w.
biały metal odlewany i mosiądzowany, srebro
wym.: 4,7 x 2,7 x 0,5 cm
MAP 6023

Znajduje się w zbiorach Muzeum Azji i Pacyfiku.

fot. Eugeniusz Helbert