Informacja o przetwarzaniu danych osobowych


Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Dz. Urz. UE L 119 z dnia 04.05.2016 r.) Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie informuje, że:

  1. Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie; ul. Solec 24, 00-403 Warszawa.
  2. W sprawach związanych z Pani/Pana danymi proszę kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@muzeumazji.pl
  3. Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji statutowych zadań Muzeum Azji Pacyfiku w Warszawie na podstawie przepisów prawa powszechnie obowiązującego i prawa miejscowego, zgodnie z art.6 ust.1 lit.c i e oraz art. 9 ust.2 lit.g Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r.
  4. Odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa.
  5. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą w czasie określonym przepisami prawa.
  6. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych do jej wycofania, skorzystanie z prawa cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
  7. Posiada Pani/Pan prawo do przenoszenia swoich danych osobowych do wskazanych podmiotów.
  8. Przysługuje Pani/Panu prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
Zgadzam się

Płaszcz mongolski – deel

Co miesiąc kuratorzy Muzeum Azji i Pacyfiku starannie wybierają jeden obiekt reprezentujący poszczególne części naszej nowej ekspozycji stałej „Podróże na wschód” przez kultury Bliskiego Wschodu, Azji Centralnej, Mongolii i Indonezji, na którą zaprosimy Państwa już w 2022 roku.

Wyróżnionym obiektem w lipcu jest deel (wym.: delź), czyli typowy w Mongolii, długi płaszcz z kołnierzykiem-stójką, zapinany na prawym boku, to znaczy, że lewa poła zachodzi bardzo daleko na prawą. Dochodzi do tego pas (mężczyźni noszą zawsze). W ten sposób powstaje rodzaj obszernej „kieszeni” na podręczne przedmioty, takie jak tabakierka i czara do picia, po które można sięgnąć prawą ręką w czasie jazdy konnej, gdy lewa ręka trzyma wodze.

Zapięcie na prawym boku to cecha charakterystyczna ubiorów w Mongolii. Do zapięcia służą tu guzy przepuszczane przez pętle. Krój jest kimonowy, czyli rękawy są krojone razem z całością ubioru, nie zaś osobno doszyte. Płaszcz jest brązowy, o krawędziach i końcach rękawów obszytych ciemnoniebieską plisą. Jako materiał wykorzystano jedwabny adamaszek, a w podszewce sztuczny jedwab (wiskozę). Powierzchnię płaszcza zdobią rzadko rozmieszczone, obszerne medaliony w formie okręgów, wypełnione roślinnym wzorem i otoczone meandrem. Wzory powstały w procesie tkania i są nieco bardziej matowe niż tło. Użyty materiał wskazuje, że to płaszcz odświętny; w codziennych stosuje się bawełnę.

Krój, kolorystyka i ornament są typowe dla strojów mongolskich. Płaszcz jest męski, sądząc z dość dużych rozmiarów i ciemnego odcienia. Zazwyczaj kobiety noszą takie same, lecz jaśniejsze. W zimowej wersji płaszcze są podbite futrem i mają dużo dłuższe rękawy, ochraniające dłonie. Również buddyjscy mnisi (lamowie) noszą takie płaszcze, lecz czerwone i bez kołnierzyka- stójki, a tylko z trójkątnym wycięciem pod szyją.

Płaszcza nie kupuje się, lecz szyje na zamówienie, również w małych rozmiarach – dzieciom. Do kompletu należą czapki różnych typów i długie buty oraz zwłaszcza u mężczyzn – pas, w formie szerokiej jedwabnej szarfy, którą owija się wielokrotnie w talii, lub szeroki pas skórzany. Jeszcze przed stuleciem wdziewano specyficznie mongolskie buty z zadartymi noskami i o grubej podeszwie.

Deel to zasadnicza część mongolskiego stroju narodowego. Taki płaszcz nosi się dziś w miastach od święta, ale poza miastami to ubiór podstawowy. Tylko czapkę często zastępuje obcy element – kapelusz lub bejsbolówka.

Płaszcz mongolski – deel
Mongolia, 1. poł. XX w.
jedwab, wiskoza
splot atłasowy, szycie maszynowe
długość 135,5 cm

MAP 13083

 

Fot. Łukasz Brodowicz / Muzeum Azji i Pacyfiku