Obraz – Fryderyk Chopin w zieleni

Co miesiąc kuratorzy Muzeum Azji i Pacyfiku starannie wybierają jeden obiekt reprezentujący drugą część ekspozycji stałej „Podróże na wschód”, która obejmie obszary Azji Środkowo-Wschodniej, Południowej, Południowo-Wschodniej, Wschodniej oraz Oceanii. 

W związku z przypadającą w lutym rocznicą urodzin Fryderyka Chopina, znanego na całym świecie polskiego kompozytora, prezentujemy obraz przedstawiający jego portret. Został namalowany przez wietnamską artystkę, Van Duong Thanh w 2010 r. Jest dowodem na przenikanie się kultur i czerpanie inspiracji z różnych źródeł.

Lewą połowę obrazu zajmuje popiersie Fryderyka Chopina namalowane czarną linią. Włosy i pierś pokryte są białymi smugami i kropkami. Tło złożone jest z zielonych, złotych, amarantowych i szarych plam. Autorka zastosowała różne techniki, użyła kilku rodzajów farb i lakierów, a także laki, dzięki czemu uzyskała różne faktury. Technika malowania laką wynaleziona i rozwinięta została w Azji Wschodniej. Polega na pokrywaniu przedmiotów żywicą z sumaka lakowego. Po nałożeniu każdej warstwy jest ona polerowana. Liczba warstw w zależności od techniki zdobienia osiągała liczbę od kilku, nawet do kilkudziesięciu. Na obrazie laka nie została jednak zastosowana w tradycyjny sposób. Artystka użyła jej jak farby i nie wypolerowała. W jednym dziele nawiązała do dwóch odległych od siebie kultur – europejskiej, poprzez temat dzieła i azjatyckiej za pomocą zastosowanych materiałów.

obraz

 

Audiodeskrypcja:

Obraz – Fryderyk Chopin w zieleni
Van Duong Thanh
Wietnam, Hanoj, 2010 r.
technika własna na płycie drewnianej