LUTNIA RABAB PASISIR

Rabab kształtem i budową przypomina europejskie skrzypce, jednak technika gry na nim jest zupełnie inna.  Podczas gry muzyk siedzi ze skrzyżowanymi nogami, a instrument trzyma w pozycji pionowej, opierając go o podłogę lub stopę. Wykorzystywane są jedynie trzy struny, choć rabab ma ich cztery.

W prezentowanych egzemplarzu na płycie tylnej znajduje się ciemna plama, która według relacji budowniczego i ostatniego właściciela instrumentu zakrywa miejsce otworu, przez który wkładana była dusza rababu. Otwór ten zalepiony został odchodami specjalnego gatunku leśnych mrówek. Wewnątrz pudła rezonansowego znajduje się złożony w kostkę srebrny papierek (prawdopodobnie po papierosach), na którym (według relacji muzyka) zapisane jest magiczne zaklęcie.

Na rababie wykonywany jest akompaniament do epickich opowieści zwanych bakaba (starsza tradycja) oraz piosenek. Może on występować jako instrument solowy lub w towarzystwie bębna – najczęściej jednomembranowej rabany – i zazwyczaj wykonuje się na nim akompaniament do śpiewu.

LUTNIA RABAB PASISIR

Indonezja, Minangkabau, ok. 1985 r.

Twórca: Dalimus Arip

MAP 20804