Webinar „The Past Re-bound”

Zapraszamy na Webinar Głównego Inwentaryzatora naszego Muzeum, Anny Grzechnik, „The Past Re-bound. Computed tomography 3D imaging as a non-invasive bookbinding evaluation tool for the restoration of the prayer book of Mary Stuart, Queen of Scots”, który będzie częścią wydarzeń podczas tegorocznej konferencji ICON 2024 Conference Conservation for Change, organizowanej przez brytyjski The Institute of Conservation.

W 2022 roku modlitewnik Marii Stuart został przekazany do konserwacji. Zarówno obiekt, jak i jego wspaniała historia oraz wyzwania technologiczne związane z planowaną konserwacją spowodowały, że postanowiono przekształcić je w projekt doktorski.

W 2028 roku rękopis stanie się częścią ekspozycji stałej w jednym z polskich muzeów. Powstało zatem pytanie, czy można tak odrestaurować oprawę modlitewnika, żeby łatwiej go było otwierać, żeby szycie nie powodowało odkształceń welinowych kart, a przemieszczone strony mogły powrócić na właściwe miejsce.

Podczas wykładu dowiemy się m.in.:

– Czy tomografia komputerowa i mikro tomografia mogą być skutecznymi i nieinwazyjnymi
narzędziami oceny stanu zachowania zabytkowych książek i co można dzięki nim zobaczyć;
– Jak cenne i ważne są właściwie dobrane współprace i kolaboracje naukowe podczas
opracowywania trudnych zadań konserwatorskich;
– Jak wyglądała historia modlitewnika Marii Stuart i co wpłynęło na jego obecny wygląd, a
także jak zaplanowano i przeprowadzono jego konserwację dzięki informacjom pozyskanym z
nieniszczących badań.

Webinar odbędzie się 6 lipca 2024 w godzinach od 18:00 do 19:30 CEST