Sybilla dla Muzeum Azji i Pacyfiku

Z ogromną dumą i przyjemnością informujemy, że Muzeum Azji i Pacyfiku zostało nagrodzone najważniejszą nagrodą muzealną w Polsce. Muzeum otrzymało Sybillę w w kategorii „Projekty naukowo-badawcze” za projekt „Digitalizacja manuskryptów i ksiąg drukowanych z kolekcji Muzeum Azji i Pacyfiku”.

Dwuletni projekt prowadzony od 2019 roku w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura Cyfrowa” – „Digitalizacja manuskryptów i ksiąg drukowanych z kolekcji Muzeum Azji i Pacyfiku” został przygotowany i opracowany przez panią Dominikę Kossowską-Janik, Specjalistkę Ds. Edukacji Działu Edukacji Muzeum Azji i Pacyfiku.

Plakat z tekstem "Digitalizacja manuskryptów i ksiąg drukowanych z kolekcji Muzeum Azji i Pacyfiku".
„Digitalizacja manuskryptów i ksiąg drukowanych z kolekcji Muzeum Azji i Pacyfiku” to wielkie przedsięwzięcie, dzięki któremu ponad 200 bezcennych obiektów składających się na największy w Polsce zbiór ksiąg tybetańskich, birmańskich i indonezyjskich (z pojedynczymi egzemplarzami manuskryptów pochodzących z innych rejonów Azji) zostało udostępnione szerokiemu gronu odbiorców. 

Projekt miał na celu utworzenie ogólnodostępnej biblioteki cyfrowej i udostępnienie unikatowego księgozbioru Muzeum Azji i Pacyfiku im. Andrzeja Wawrzyniaka. Trzon muzealnego księgozbioru stanowią manuskrypty birmańskie, rękopisy i ksylografy związane z buddyzmem tybetańskim, księgi pochodzące z Indii i Nepalu oraz indonezyjskie manuskrypty zapisane na liściach palmowych.

Projekt był zadaniem wieloetapowym, realizowanym przez interdyscyplinarny zespół, który składał się głównie z orientalistów i konserwatorów.

Dofinansowano go ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Po więcej szczegółów dotyczących nagrodzonego Sybillą projektu zapraszamy tutaj.

Serdecznie gratulujemy wszystkim innym laureatom i wyróżnionym!

 

Fot. B. Bajerski