Pokoloruj „Świat Ajnów”

Zapraszamy zarówno dzieci jak i dorosłych do spędzenia czasu z  kolorowanką tygodnia z motywem ajnuskim przygotowaną przez Dział Edukacji naszego Muzeum!

W czasach, kiedy sporą cześć dnia spędzamy przed komputerem lub ze wzrokiem utkwionym w ekranie naszego smartfona nawet 10 minut przeznaczone na zabawę z kolorami jest bardzo korzystne. Kolorowanki mają naukowo potwierdzoną moc antystresową, relaksacyjną i terapeutyczną.

W tym tygodniu Dział Edukacji przygotował dla Was kolorowankę przedstawiającą warsztat do mat itese-ni.

Warsztat itese-ni był prostym urządzeniem, ramą używaną do wyrobu, m.in.: słomianych mat toma i toreb saranip. Składał się z dwóch podpór i długiej drewnianej belki z wcięciami w kształcie litery V. Przez wcięcia przeciągało się włókna i-tese-ka – każde z nich obciążano kamieniem pit. Wykonanie zwykłej maty wymagało zużycia 50-60 włókien, a przy zastosowaniu wzory bardziej skomplikowanych – 80 włókien.

Warsztat itese-ni możecie oglądać do końca sierpnia na wystawie „Świat Ajnów. Od Bronisława Piłsudskiego do Shigeru Kayano”.

Pobierzcie kolorowankę – warsztat do mat itese-ni, wydrukujcie i kolorujcie!

Warsztat do mat, itese-ni
era Heisei (2017 r.)