Dar od Ambasadora Mongolii

Od JE Pana Barkhasa Dorja, Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego Mongolii, otrzymaliśmy dar w postaci płaszcza deel (wym. delź, zasadnicza część mongolskiego stroju narodowego) z pasem i czapką, oraz obrazu i książek.

 

Długi płaszcz deel z kołnierzykiem-stójką to obiekt XXI-wieczny, o tradycyjnym kroju. Wykonany jest z gładkiej tkaniny poliestrowej. Płaszcz zapina się na guzy na prawym boku. Głęboko zachodzące poły tworzą nad pasem „kieszeń”.

Pas, choć tradycyjnie szeroki, jest dość nietypowy. Tkanina odmierzona jest na proste, jednokrotne obwiązanie. Tradycyjnie owijało się pas wokół talii co najmniej kilka razy.

Otrzymany pas i płaszcz stanowią komplet. Płaszcz wykończono tkaniną, z której zrobiony jest pas.

Czapka to przykład jednego z popularnych typów mongolskiego nakrycia głowy. Spiczasta część o złotym kolorze jest osłonięta czarnym otokiem. Czapka utrzymuje się na głowie, dzięki zawiązaniu pod brodą taśm przytroczonych po obu stronach czapki.

Obraz autorstwa JE Pana Barkhasa Dorja przedstawia widok, który można ujrzeć w centrum Ułan Bator, stolicy Mongolii. Na pierwszym planie znajduje się klasztor Czojdżin-lamy wraz z muzeum. W tle widać nowoczesny wieżowiec Blue Sky Hotel and Tower.