50. urodziny Muzeum Azji i Pacyfiku

W latach 70. ubiegłego wieku stołeczne gazety obwieszczały światu:

POWSTAŁO MUZEUM AZJI I PACYFIKU!

W czasach, kiedy dalekie podróże zagraniczne dla wielu osób pozostawały w sferze marzeń, Muzeum Azji i Pacyfiku było fascynującym oknem na świat. Mija właśnie pół wieku od jego założenia, które miało miejsce 26 lutego 1973 roku. W zmieniającym się świecie, w rzeczywistości nowych mediów, Muzeum nadal jest miejscem spotkań z kulturami odległych geograficznie krajów i regionów.

Jego zalążkiem była kolekcja indonezyjska Andrzeja Wawrzyniaka – dyplomaty, założyciela i obecnego Patrona Muzeum. Wśród 3046 obiektów były przykłady broni białej, masek, lalek jawajskiego teatru cieni, instrumentów, rzeźb, tkanin, obiektów religijnych i codziennego użytku. Obecnie kolekcja Muzeum liczy prawie 23.000 eksponatów i jest jedyną w Polsce poświęconą wyłącznie tej części świata.