Ladakh – kraina wysokich przełęczy

10.05.2017 - 25.06.2017

Ladakh – Kraina wysokich przełęczy
Mariusz Jachimczuk
Ladakh, popularnie zwany Małym Tybetem, to region położony w północno-zachodnich Indiach, w górnym biegu doliny Indusu. Jest jednym z najlepszych miejsc na świecie, w którym można poznawać kulturę tybetańską.

Podróżując wzdłuż Indusu zwiedzimy najciekawsze klasztory buddyjskie, m.in. przyjrzymy się ceremonii sypania mandali. Rytualny taniec mnichów buddyjskich zobaczymy podczas słynnego festiwalu w Hemis. Odwiedzimy też wioski i przyjrzymy się życiu mieszkańców Ladakhu. W rejonie wysokogórskiego jeziora Tsomoriri (4522 m n.p.m.) poznamy nomadów Changpa. W zachodniej części Ladakhu, nad Indusem spotkamy legendarnych Brokpa – ludność indoirańską pochodzącą z rejonów północnego Pakistanu i Kaszmiru.

Dolina Markhy to jeden z najładniejszych szlaków trekkingowych w Ladakhu, wędrując odwiedzimy kilka wsi i przyjrzymy się życiu bardzo serdecznych mieszkańców. Kilkukrotnie przekroczymy wysokie przełęcze, podziwiać będziemy górskie panoramy m.in. gór Zanskar i sześciotysięcznego szczytu Himalajów Kang Yatze. Na zakończenie udamy się na Stok Kangri – mierzący ok. 6150 m n.p.m szczyt górujący nad doliną Indusu.
Mariusz Jachimczuk – z wykształcenia informatyk, z zamiłowania fotograf. Pracuje jako wydawca. Od 15 lat fotografuje i podróżuje, był na weselu w Erytrei, szukał najwyższej góry w Gabonie a jak ma kilka dni wolnych to jedzie w Tatry lub do Gruzji. Jest miłośnikiem trekkingów zarówno tych w Beskidach jak i w dalekich Himalajach. Zdjęcia z wyjazdów prezentuje na pokazach slajdów i tematycznych wystawach. Kilkukrotny finalista konkursów fotograficznych m.in. WKF National Geographics, Travel Photographer of the Year.

• Slajd nr 0

fot. Mariusz Jachimczuk (1/5)

• Slajd nr 1

fot. Mariusz Jachimczuk (2/5)