KOLORY ŻYCIA. SUZANI – HAFTOWANE TKANINY Z AZJI CENTRALNEJ

27.11.2015 - 28.02.2016

Suzani to haftowane tkaniny, które zawdzięczają swoją nazwę perskiemu słowu „igła”. Charakteryzuje je żywa, skontrastowana kolorystyka oraz symetrycznie rozmieszczone wzory. Do najbardziej popularnych należą: formy roślinne, koliste medaliony i rozety. Chociaż istnieję utrwalone typy kompozycji i zestawień barw swoiste dla poszczególnych ośrodków m.in. Taszkentu, Samarkandy, Buchary, Nuraty, Fergany i Chodżentu, to każda tkanina manifestuje wyobraźnię wyszywającej ją hafciarki.

Według tradycji, małe dziewczynki, w towarzystwie kobiet z rodziny, rozpoczynały prace nad suzani, które potem stawały się ważnym elementem ich posagów. Obecnie wciąż odgrywa ono pewną rolę w obrzędach weselnych w Uzbekistanie i Tadżykistanie. Przede wszystkim taniny te zdobią wnętrza środkowoazjatyckich domów. Są one również źródłem inspiracji dla projektantów, czego przykładem są prezentowane na wystawie meble z Anna Suzani Studio.

Na wystawie prezentowane są suzani ludowe z motywami kwiatowymi pochodzące z Tadżykistanu oraz zróżnicowane typy z Uzbekistanu. Warto zwrócić uwagę na rzadkie tkaniny z przedstawieniami figuralnymi pochodzące z Bojsun w uzbeckim regionie Surchandaria. Można również zobaczyć tuskiz, które dekorują jurty nomadów z Kazachstanu oraz stroje tadżyckich kobiet – kurtai czakan, które zdobią wzory podobne do tych występujących na suzani.

Wystawa „Kolory życia. Suzani – haftowane tkaniny z Azji Centralnej” została objęta patronatem honorowym Ambasady Republiki Uzbekistanu, patronatami medialnymi czasopism Weranda, Poznaj Świat, Podróże, Voyage i serwisów Entosystem.pl, Kontynent Warszawa i Ale Piękny Świat. Partnerem wydarzenia jest Anna Suzani Studio.

Kurator:

kustosz Karolina Krzywicka