KALASZE – TAJEMNICZY LUD HINDUKUSZU. wystawa fotografii Łukasza Supergana.

10.05.2016 - 12.06.2016

Legenda głosi, że Kalasze są potomkami armii Aleksandra Macedońskiego, która przed wiekami wędrowała przez Hindukusz w drodze do Indii. Według badaczy, jest to opowieść nieprawdziwa, choć piękna. Dawniej ta grupa etniczna zamieszkiwała rozległy teren, obejmujący dużą część gór Środkowej Azji, od Afganistanu aż po Karakorum. Dziś liczy tylko kilka tysięcy osób, które żyją w trzech dolinach na południe od Chitral, w północno-wschodnim Pakistanie.

Kalasze wciąż fascynują swoją odmiennością, zwyczajami i strojami. Język, którym się posługują i religia, którą wyznają, mają korzenie w kulturze indo-irańskiej, liczącej sobie 4000 lat.

Zdjęcia prezentowane na wystawie zostały zrobione w czerwcu 2011 roku, w dolinie Rumbur, w pakistańskim Hindukuszu przez Łukasza Supergana.

Kurator:

kustosz Karolina Krzywicka