Azjatycka zbrojownia II – wystawa w Muzeum-Zbrojowni na Zamku w Liwie

13.07.2020 - 30.09.2020

Miłośników białej broni i azjatyckich motywów zapraszamy do Muzeum-Zbrojowni na Zamku w Liwie. W ramach kolejnej wspólnej wystawy zaprezentujemy tam od 13 lipca, do końca września eksponaty z południowej części Azji: od krajów islamu, przez Azję Południową (Indie i Nepal), po Azję Południowo-Wschodnią.

Tegoroczna wystawa jest już szóstą prezentacją broni ze zbiorów Muzeum Azji i Pacyfiku im. Andrzeja Wawrzyniaka w Warszawie, którą można obejrzeć  w Liwie. Od 2014 roku odbyły się tam dwie wystawy tradycyjnej broni indonezyjskiej, kolejne poświęcone broni nepalskiej, afgańskiej, a wreszcie przekrojowa „Azjatycka zbrojownia”. Do tej ostatniej nawiązuje również obecna prezentacja, na której zgromadzono rozmaite okazy białej broni z różnych krajów wielkiego kontynentu.

Niektóre typy broni były autochtoniczne, znane tylko w jednej kulturze, jak dwusieczny, często bardzo ozdobny sztylet kris z wyspiarskiej części Azji Południowo-Wschodniej, najbardziej znany w wersji o falistej głowni. Inne bywały zapożyczane i w efekcie występowały na szerokim obszarze, jak szabla koczowniczych ludów stepowych, Mongołów i Turków, przyjęta także przez ludy indoeuropejskie, dla których wcześniej typowy był miecz, broń o prostej głowni.

Na wystawie zaprezentowano więc szeroki wybór białej broni, głównie z południowej części Azji: od krajów islamu, przez Azję Południową (Indie i Nepal), po Azję Południowo-Wschodnią, zarówno kontynentalną, jak i Indonezję. Są wśród niej m.in. indyjski talwar i jego indyjsko-perska wersja z terenu Afganistanu, łącząca w sobie cechy szabel z obu tych krajów, słynących z wytwarzania broni. Prócz nich można zobaczyć takie okazy dawnego uzbrojenia, jak niezmiernie ostry afgański sztylet czura, wywodzący się z Persji typ noża kard, ceremonialną szablę z Wietnamu i ozdobne szable z Mjanmy (dawniej Birmy), a wreszcie indonezyjskie krisy, należące do najważniejszych symboli wyspiarskiej kultury.

Azjatycka zbrojownia II

Zabytkowa broń ze zbiorów Muzeum Azji i Pacyfiku