Wybitni polscy odkrywcy i podróżnicy – promocja książki

19.02.2019, 18:00

Muzeum Azji i Pacyfiku oraz Wydawnictwo MUZA SA zapraszają na promocję książki Marii i Przemysława Pilichów – „Wybitni polscy odkrywcy i podróżnicy”. Spotkanie odbędzie się we wtorek, 19 lutego 2019 r., o godz. 18.00, w Muzeum Azji i Pacyfiku,przy ul. Solec 24 w Warszawie.
Wstęp wolny.

Bohaterowie najnowszej książki małżeństwa Pilichów to przede wszystkim badacze, antropolodzy, botanicy, orientaliści, ale też alpiniści i żeglarze. Na szczególną uwagę zasługują m.in.: Leonid Teliga – legenda polskiego żeglarstwa, który samotnie opłynął pod żaglami świat, Alfred Jahn – jedyny Polak, który poznał wszystkie kraje arktyczne oraz Bronisław Piłsudski – brat Józefa, zesłaniec, wybitny etnograf, badacz kultury Ajnów zwanych „kosmatymi ludźmi”. Wśród prezentowanych sylwetek nie zabrakło również kobiet. W książce pojawiają się: Maria Czaplicka – pierwsza wykładowczyni antropologii w Oxfordzie, Teresa Remiszewska – prekursorka samotnego kobiecego żeglarstwa w Polsce, Jadwiga Toeplitz-Mrozowska – aktorka, która poświęciła karierę sceniczną na rzecz pasji podróżniczej czy Wanda Rutkiewicz – pierwsza Polka na Evereście.

Opisani w książce odkrywcy i podróżnicy niekiedy ryzykowali zdrowie i życie, by badać oraz opisywać nieznane części świata. Często ich pasja podróżowania, czy wręcz misja odkrywcy-badacza była okupiona nadludzkim wysiłkiem i pracą w ekstremalnych warunkach. Co zaskakujące, niektórzy z nich, mimo wybitnych dokonań docenianych na świecie, są w Polsce zapomniani. Warto poznać ich historie.

Poznajmy pełną listę bohaterów: Maria Czaplicka, Ewa Dzieduszycka, Julian Fałat, Ewa Felińska, Arkady Fiedler, Gaspar da Gama, Michalina Isaakowa, Alfred Jahn, Jaksa z Miechowa, Antoni Jakubski, Ryszard Kapuściński, Józef Kowalewski, Antoni Malczewski, Leopold Niemirowski, Ferdynand Ossendowski, Edward Piekarski, Bronisław Piłsudski, Marian Raciborski, Teresa Remiszewska, Wanda Rutkiewicz, Ludomir Sawicki, Józef Siemiradzki, Leonid Teliga, Jadwiga Toeplitz-Mrozowska, Józef Warszewicz, Hugo Zapałowicz, Andrzej Zawada, Józef Zwierzycki.