Światowe Igrzyska Nomadów: Konie i dziedzictwo w Azji Centralnej

4.12.2018, 18:00
WSTĘP: wolny

4 grudnia zapraszamy na spotkanie z Magdaleną H. Góralską, antropolożką kulturową i badaczką społeczną – „Światowe Igrzyska Nomadów: Konie, dziedzictwo, polityka w Azji Centralnej”.

World Nomad Games (pol. Światowe Igrzyska Nomadów) to regionalne wydarzenie sportowe, organizowane przez Republikę Kirgistanu od 6 lat z myślą o wzmacnianiu ponadnarodowych więzi między kulturami nomadzkimi w regionie. Trzecia edycja tego wydarzenia, przyciągnęła setki sportowców szeregu dyscyplin sportowych, uznawanych za tradycyjnie nomadzkie, od planszowych gier strategicznych, przez łucznictwo i zapasy po emocjonujące kok boru. Tysiące widzów przyglądało się ich zmaganiom, mając również szansę posłuchać tradycyjnej muzyki i zajrzeć do setek jurt, biorących udział w konkursie o tytuł najpiękniejszej. Wydarzenie to, będące pełnym rozmachu pomieszaniem igrzysk sportowych, festiwalu kultur, i jarmarku, osadzone jest jednak w złożonym kontekście społeczno-politycznym. Prowadząca spotkanie, poza zaprezentowaniem szeregu malowniczych zdjęć, opowie o kuluarach tego przedsięwzięcia, odnosząc się do historii i współczesnej polityki regionalnej.

Magdalena H. Góralska – antropolożka kulturowa, badaczka społeczna, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Oksfordzkiego. Na co dzień zajmuje się badaniem kultury Internetu, ale jej zainteresowania badawcze obejmują także politykę tożsamości wokół materialnego i niematerialnego dziedzictwa narodowego. Prowadzi badania terenowe w Indiach, Polsce, oraz Stanach Zjednoczonych, okazjonalnie zaglądając do innych miejsc na świecie, takich jak Kirgistan i Kazachstan.

Spotkanie w ramach cyklu „Współczesna Azja Centralna”.