Rabindra Dźajanti

15.06.2019, 11:30
WSTĘP: wolny

Rabindranath Tagore wielkim poetą był – w Indiach i Bangladeszu wie o tym każde dziecko. W Polsce jedyny indyjski noblista w dziedzinie literatury znany jest jednak najwyżej mieszkańcom Mokotowa, gdzie znajduje się ulica jego imienia.

Chcemy przybliżyć postać Tagore’a jako człowieka niezliczonych talentów, przedstawić sfery jego twórczej aktywności i zaprosić do wspólnego świętowania jego urodzin. Tym bardziej, że Urodziny Rabindranatha Tagore’a, czyli Rabindra Dźajanti obchodzone są w Indiach i Bangladeszu jako święta wszelkich przejawów kultury i sztuki.

Spotkaniu towarzyszyć będą pokazy tańca, a także projekcje filmowe.

Organizatorzy: Blanka Katarzyna Dżugaj i Krzysztof Gutowski z Kulturazja

PROGRAM
11.30 – „Rabindranath Tagore wielkim poetą był…” – Uroczyste otwarcie spotkania.

11.45 – 12.15 – „Rodzina Rabindranatha Tagore’a i Renesans Bengalski” – dr Michał Panasiuk.

12.15 – 12.30 – Pokaz tańca odissi w wykonaniu Zuzanny Kann-Skorupskiej i uczennic Teatru Tańca Nataraja.

12.30 – 13.00. – „Od lasu do uniwersytetu, czyli jak Rabindranath Tagore zmienił oblicze edukacji” – Krzysztof Gutowski.

13.00. – 13.30 – „Doświadczanie sztuki. O malarstwie Rabindranatha Tagore’a” – Barbara Banasik.

13.30 – 13.40 Pokaz ludowego tańca bengalskiego w wykonaniu tancerek Anarkali Dance Group.

14.00 – 14.30 „Matki, żony i kochanki. Kobiety w literackim i prywatnym życiu Rabindranatha Tagore’a” – Blanka Katarzyna Dżugaj.

14.30-16.30 Pokaz filmu bengalskiego