Popkulturowe determinanty japońskiej tożsamości – prelekcja

16.01.2018, 18:00
WSTĘP: wolny

16 stycznia zapraszamy na prelekcję „Popkulturowe determinanty japońskiej tożsamości, czyli o bogactwie motywów i symboli w japońskiej kulturze popularnej”, którą wygłoszą: Kamila Topolska i Adam Wojnarowski, studenci japonistyki na Wydziale Orientalistycznym Uniwersytetu Warszawskiego.

Czy zastanawiali się kiedyś Państwo, dlaczego ten konkretny motyw, symbol tak często pojawia się w japońskich filmach, teledyskach, mandze&anime? Dlaczego dla Japończyków nie wszystkie demony są złe? Dlaczego ciągle gdzieś biegną i czy wpatrując się w zachodzące słońce lub tory kolejowe czują to samo, co mieszkańcy Okcydentu? Czym dla mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni jest kolektywizm, jak się objawia i czy jest on zjawiskiem jednoznacznie negatywnym? Na te i wiele innych pytań postarają się Państwu odpowiedzieć studenci warszawskiej japonistyki w trakcie organizowanej we współpracy z Muzeum Azji i Pacyfiku prelekcji. Wystąpienie jest owocem wielogodzinnych badań i nie gwarantuje objęcia całej złożoności tematu motywów w japońskiej kulturze masowej, jednakże jest to bardzo cenny wstęp do dyskusji i dalszych poszukiwań. Nie obiecujemy pojęcia pełnej istoty „Aware”, ale gwarantujemy, że już nigdy nie spojrzą Państwo na te zagadnienie w ten sam sposób, co wcześniej. Prelekcja odbędzie się w języku polskim.
Serdecznie zapraszamy!