Kiyokatsu Matsumiya i japoński papier z Echizen – spotkanie

8.06.2019, 18:00
WSTĘP: wolny

Zapraszamy na kilkudniowy pokaz zatytułowany „Kiyokatsu Matsumiya i japoński papier z Echizen”, który potrwa od 4 do 8 czerwca 2019 roku.

Wydarzeniem towarzyszącym pokazowi będzie spotkanie z artystą, podczas którego zaprosimy do dyskusji na temat możliwości tworzenia przy użyciu tradycyjnego japońskiego papieru washi. Spotkanie odbędzie się 8 czerwca o godz. 18.00.

Kiyokatsu Matsumiya, artysta urodzony w 1951 roku w prefekturze Fukui w Japonii, uprawia malarstwo, tworzy formy przestrzenne, instalacje, projekty wnętrz. Ważnym czynnikiem przy tworzeniu jego prac jest materiał, jakim się posługuje. Wszystko, co tworzy wykonane jest z washi, czyli tradycyjnego papieru japońskiego. Znakiem rozpoznawczym jego twórczości jest łączenie różnych tworzyw: washi i farby olejnej, washi i żelaza, washi i gałęzi drzew, czy też washi i ceramiki.

Artysta organizuje wystawy indywidualne i grupowe na całym świecie oraz pracuje nad wieloma projektami. Od lat współpracuje z krakowskim Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. W Muzeum Azji i Pacyfiku gości po raz pierwszy. 6 i 7 czerwca będzie można spotkać go na wystawie i porozmawiać o jego pracy (za pośrednictwem towarzyszącej mu pani Osada, również twórczyni papieru washi). Dodatkową atrakcją jest możliwość bezpośredniego kontaktu z pracami, dotknięcia papieru i własnoręcznego poznania jego niezwykłych właściwości.