WARSZAWA WIELU KULTUR

14.10.2021, 18:00
WSTĘP: Wolny

14 października zapraszamy na spotkanie z Marią i Przemysławem Pilichami, autorami książki „Warszawa wielu kultur”, będącej przewodnikiem po mało znanej lub wciąż nieodkrytej stolicy, pełnej ciekawych miejsc, świadczących o bogatej, wieloetnicznej historii miasta oraz tych współczesnych, do których należy m.in. Muzeum Azji i Pacyfiku.

Opis książki:

Przewodnik autorstwa Marii i Przemysława Pilichów po wielokulturowej Warszawie z pewnością zadziwi nawet niejednego varsavianistę. Autorzy ukazują bowiem stolicę jako patchworkowe miasto stworzone na fundamencie międzykulturowego dialogu – od czasów, kiedy było bezpieczną przystanią dla wygnanych heretyków, poprzez okres mody na orientalizm sięgającej nawet XVII wieku, aż do współczesnej Warszawy, gdzie przyjezdni są tak samo u siebie jak warszawiacy od pokoleń. Odkrywając przeoczone karty historii miasta, Pilichowie skrupulatnie opisują zabytki, ślady i pozostałości, aby opowiedzieć o dobrze znanym, a jednak odmiennym mieście, dla którego tolerancja i wielokulturowość były od zawsze kluczowymi elementami tożsamości.

O autorach:

Maria i Przemysław Pilichowie są krajoznawcami, autorami przewodników turystycznych po Polsce, które ukazywały się w wydawnictwach nie tylko polskich, ale również np. w niemieckim wydawnictwie Baedeker. Dziełem ich życia była publikacja Polska: ilustrowany przewodnik (pięć wydań polskich i wersja angiel­ska). Od wielu lat zajmują się również opracowaniami biograficzny­mi dotyczącymi wybitnych, ale dziś często mało znanych postaci. Są autorami m.in. książek Wielcy polscy podróżnicy, którzy odkrywa­li świat, Wybitni polscy odkrywcy i podróżnicy i Nasi Nobliści: 56 laureatów znad Wisły Odry i Niemna.

Kiedy?
14 października 2021, g.18.00