WYDARZENIA

Image article

UMYSŁ JAKO ŹRÓDŁO ŻYCIOWEJ HARMONII

2.12.2016, 18:00
WSTĘP: wolny

Wykład Ponloba Trinleja Nyima Rinpoczego, który jest głównym lamą klasztoru bon, rdzennej religii Tybetu, żyjącym na uchodźstwie.

Ponlob Trinley Nyima Rinpocze jest głównym nauczycielem klasztoru Menri, siedziby opata tradycji Jungdrung Bon – Jego Świątobliwości Lungtoka Tenpa Nyima.
Rinpocze wywodzi się ze sławnej linii Lamów Yangtong. Linia ta znana już była w czasach Tonpy Szenraba, a za czasów pierwszych władców Tybetu, lamowie z tej linii byli kapłanami na królewskim dworze. Nazwa tej linii pochodzi od Yangtona Szeraba Gyaltsen, który stał się znany dzięki wyjątkowej dyscyplinie i wybitnym osiągnięciom w dziedzinie sutry, tantry i dzogczen. Jest on autorem pierwszego manuskryptu Nam Gyud.

Rinpocze urodził się w Himalajach, w małej wiosce Tsakha, w regionie Dolpo. W 1979 roku przybył do klasztoru Menri, w 1989 roku otrzymał tytuł Gesze. Niedługo potem, zarówno Jego Świątobliwość Lungtok Tenpa Nyima jak i Yongdzin Rinpocze wskazali go jako odpowiedzialnego za nauki w klasztorze Menri. W 1992 roku otrzymał tytuł Ponloba – Głównego Nauczyciela Menri. Jest to druga co do ważności funkcja w klasztorze Menri.

Rinpocze nadal naucza w Dialektycznej Szkole Bon w Menri i jest odpowiedzialny za jej program nauk. Raz na jakiś czas wyjeżdża do Dolpo, gdzie naucza zarówno mnichów jak i świeckich. Odwiedza również Stany Zjednoczone i Europę.

Więcej informacji na temat życia Ponloba Rinpocze i jego program nauk w Europie i USA tutaj (po angielsku): http://kwling.org/about/ponlop-rinpoche/