TYBET ZACHODNI: ŚWIĘTA GÓRA KAJLAS I KRÓLESTWO GUGE – pokaz slajdów Tomasza Tułaka

7.12.2021, 18:00
WSTĘP: Biletowany - 15 zł

Zapraszamy na pokaz slajdów Tomka Tułaka, podróżnika i organizatora wypraw z Om Tramping Klub, który opowie o swojej podróży do Tybetu Zachodniego.

Góra Kajlas to centrum świata. Mistyczne wrota do nieba i oświecenia, za którymi mieszkają Budda i hinduski bóg Śiwa, duchy przodków i bóstwa sił przyrody. Jest to miejsce święte dla czterech religii: buddyzmu, hinduizmu, dżinizmu oraz bon. Wystarczy popatrzeć na jej majestatyczne piękno, z oddali objąć wzrokiem jej ogrom, by uświadomić sobie ogromny wpływ tego miejsca na ludzką wyobraźnię. Miejsce to do dziś owiane jest wieloma tajemnicami i pełne sekretów, podobnie jak zaginione królestwo Guge, w Dolinie Garudy niedaleko granicy z Indiami.
To tutaj między zapierającymi dech w piersiach formami skalnymi, na brzegach rzeki Satledź, przez prawie osiem wieków istniało jedno z największych tybetańskich królestw zwane Guge.

Przez wiele wieków Guge pozostawało kompletnie zapomniane. I nawet dziś odcięte jest od świata, a przez to rozpoznane tylko w pewnym stopniu. Dolina Garudy, gdzie przez setki lat kwitła cywilizacja, to jedna z najbardziej malowniczych dolin Tybetu. Ogromne formacje skalne wznoszą się nad doliną na setki metrów. Przez tysiące lat woda i wiatr rzeźbiła ich pełne fantazji formy, które o każdej porze dnia wyglądają inaczej, mieniąc się kolorami od bieli do czerwieni.
Podczas pokazu zobaczymy również święte Jeziora Manosarawar, Yamdrok i Nam Tso, największy klasztor odłamu buddyzmu Sakya.

Tomek Tułak – właściciel klubu podróży OM Tramping Klub. Absolwent leśnictwa i student religioznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim, fotograf-amator. Podróże to dla niego esencja życia. Urodzony globtroter, kilka lat spędził w Indiach. Zakochany w Azji i jej mieszkańcach. Szczególnie upodobał sobie Himalaje, gdzie przemierzył tysiące kilometrów pieszo. Studia „innych światów” – religioznawstwo i fantastyka – zainspirowały go do podróży i poznawania kultur świata. Ulubione kierunki to przede wszystkim Azja: Syberia, Indie, Nepal, kraje dawnych Indochin i Pakistan. Często podróżuje również do Ameryki Południowej i Północnej. Cały czas pełny nowych inicjatyw podróżniczych i pomysłów. Gdy nie podróżuje, o podróżach opowiada. Prowadzi prelekcje i slajdowiska, współpracuje z muzeami i domami kultury, a także radiową „Czwórką” i „Trójką”.

7.12.2021, godz. 18.00
WSTĘP: 15 zł