WYDARZENIA

Image article

Spektakl – Sono Sube to Kokoro (<息吹> その術と心)

9.10.2021, 18:00
WSTĘP: Biletowany - normalny 30 zł, ulgowy 20 zł

W sobotę 9 października 2021 zapraszamy na nadzwyczajny spektakl, który będzie miał na celu pokazanie elegancji i wrażliwości samurajów na sztukę. Artyści opowiedzą w jego trakcie Widzom o pięknej sztuce jaką jest Kenbu i Shigin.

„Pojedynczy akt w Kenbu trwa zwykle zaledwie dwie i pół minuty, ale niesie ze sobą ducha i perspektywę samurajów, które zbudowali przez 700 lat, kiedy sprawowali władzę polityczną w starożytnej Japonii.”

Soke Masanori Ogawa jest Shigindo Shihan, uczy nie tylko władania mieczem ale również śpiewania starych pieśni. Kilkakrotnie wygrywał narodowe konkursy . Uczył się pod okiem dziadka – Głowy Szkoły Rojouryu i Matki ( becnego Soke) . W rodzinnym dojo przekazywano również tradycje kenbu- sztuki stworzonej przez wysoka klasę samurajską .

W programie pokazu prezentacje układów kata, Shigin i kenbu przeplatane opowieściami o Shigin i Kembu, które nie są jeszcze znane polskiej publiczności.

Shigin
Shigin to jedna z tradycyjnych japońskich sztuk scenicznych.
Polega na recytowaniu (lub śpiewaniu) chińskiej poezji, waka (tradycyjny japoński wiersz składający się z trzydziestu jeden sylab) itd. z charakterystycznym Fushimawashi (intonacją). Shigin jest również nazywany ginei (recytacja lub intonowanie wiersza) lub gindo (recytacja lub intonowanie wiersza).
– Kenbu
Kenbu, dosłownie oznaczający „Taniec miecza”, to jedna z tradycyjnych japońskich sztuk, która używa japońskiego miecza (Katana) i wachlarza (Sensu) do przedstawiania stylu życia samurajów poprzez wykonywanie poezji napisanej przez samurajów nosząc Kimono i Hakamę, które samurajowie nosili w starożytnej Japonii. Oryginalne formy (kata) używające japońskich mieczy w „Kenbu” zostały stworzone przez wyższa klasę samurajów w okresie wojen (Sengoku). Jednak dopiero w okresie Bakumatsu (ostatnie lata ery Edo) Kenbu był wykonywany przez Ishin-Shishi, grupę japońskich działaczy politycznych, którzy posiadali ducha samurajów.WSTĘP BILETOWANY!
– bilet normalny 30 zł
– bilet ulgowy 20 zł (dla dzieci do 12 roku życia)