Powitanie chińskiego Roku Brązowego Psa – koncert Anny Krysztofiak

27.01.2018, 18:00
WSTĘP: 30 zł, 25 zł

27 stycznia 2018 roku zapraszamy na koncert Anny Krysztofiak – „Powitanie chińskiego Roku Brązowego Psa”.
Koncert odbędzie się w ramach cyklu „Wszystkie dźwięki Azji. Na muzycznych szlakach Bliskiego i Dalekiego Wschodu”, promującego ekspozycję stałą „Strefa dźwięków”.

Według zapowiedzi, nadchodzący Rok Ziemskiego Brązowego Psa, ma być dla wszystkich o wiele korzystniejszym czasem aniżeli miniony rok Ognistego Koguta. Ale to nie jedyny powód aby świętować. Piękno i bogactwo chińskich tradycji noworocznych są wystarczającą zachętą same przez się. Przybądźmy zatem powitać razem nowy Rok Psa w Muzeum Azji i Pacyfiku. W programie pojawi się tradycyjna muzyka chińska, a także zagadki i wspólna nauka piosenki noworocznej. Tradycyjne instrumenty chińskie zabrzmią w rękach Anny Krysztofiak, która także zaśpiewa i opowie o chińskich zwyczajach świątecznych. Usłyszymy cytry guzheng i guqin, skrzypce chińskie erhu i zhonghu, piszczałkę hulusi, a także lutnię nanguan pipę, na której wykonuje się unikalną, niezwykle archaiczną muzykę nanguan.

Anna Krysztofiak jest artystką Chóru Filharmonii Łódzkiej, wielokrotnie występującą jako solistka chóru oraz solistka – wokalistka w koncertach w kraju i za granicą. Jako multiinstrumentalistka wykonuje muzykę na szeregu instrumentów chińskich i japońskich, a także na europejskich instrumentach dawnych. Jest jedną z dwojga Europejczyków na świecie grających muzykę nanguan. Kształciła się indywidualnie i na kursach mistrzowskich m.in. u Olgi Pasiecznik, Nicolasa Parle, Marka Caudle, Marka Toporowskiego, Kyoko Kubota, Lin Po Chi, Wang Xinxin oraz u innych nauczycieli w Brukseli, Quanzhou i Tajpej. Odbywała praktykę w budownictwie organowym w pracowni organmistrzowskiej Manufacture d’Orgue de Bruxelles Patrick Collon. Przez rok pełniła funkcję organisty parafii polskiej przy kościele Notre Dame de la Chapelle w Brukseli. Występowała jako solistka z The Harp Consort, Andrew Lawrence-King, a także wielokrotnie z Marią Pomianowską i jej zespołem. Koncertowała na wielu festiwalach, prowadziła też własny, autorski festiwal w Muzeum Łazienek Królewskich Muzyka w Ogrodzie Chińskim , gromadzący wielką liczbę słuchaczy. Anna Krysztofiak brała udział w reportażach telewizyjnych dla luksemburskiego RTL-u, TVP, TV Regionalnej i TV Toya. Została nagrodzona stypendiami artystycznymi i naukowymi, w tym także stypendium rządowym Tajwanu, dzięki któremu mogła studiować tradycyjną muzykę chińską w Taipei National University of the Arts w klasie prof. Lin Po Chi. W ostatnim czasie otrzymała nagrodę za działalność artystyczną z rąk Marszałka Województwa Łódzkiego.

27 stycznia 2018 r., godz. 18.00
Muzeum Azji i Pacyfiku, ul. Solec 24 w Warszawie

Bilety: 30 zł, 25 zł, dostępne w sklepiku muzealnym codziennie od 10.00 do 18.00 (oprócz poniedziałków i dni świątecznych).
Liczba miejsc ograniczona.

Organizacja: kustosz Karolina Krzywicka