WYDARZENIA

Image article

POLITYKA, EKOLOGIA, AKTYWIZM: KOBIETY KURDYJSKIE WOBEC KATASTROFY KLIMATYCZNEJ W ZACHODNIEJ AZJI | panel dyskusyjny

23.11.2023, 18.00
WSTĘP: Wolny

Wątki ekologicznie odgrywają coraz większą rolę w studiach poświęconych Azji zachodniej (Bliskiemu Wschodowi).

Zmiany klimatyczne, pustynnienie, zanieczyszczenie, inwestycje w infrastrukturę czy w końcu środowiskowe konsekwencje wojny, stanowią czynniki kształtujące rzeczywistość społeczną w regionie zarówno na poziomie wielkiej polityki trafiającej na pierwsze strony gazet jak i życia codziennego. W akademickich badaniach prowadzonych w regionie coraz więcej miejsca poświęca się problematyce ekologii i kryzysu. Jednocześnie w wielu krajach południowo-zachodniej Azji powstają i rosną ruchy oddolne, podejmujące problematykę środowiskową, często w skrajnie niesprzyjającym kontekście autorytarnych rządów, trudnych warunków materialnych czy konfliktów zbrojnych. W trakcie naszego spotkania przyjrzymy się doświadczeniu katastrofy klimatycznej i polityce natury z perspektywy Kurdystanu, skupiając się przede wszystkim na doświadczeniach i aktywnościach kurdyjskich kobiet. Dzięki transgranicznej naturze regionu jakim jest Kurdystan, przyjrzymy się problemom obecnym w trzech różnych krajach – Turcji, Syrii, Iraku i Iranie. Nieco dokładniej spojrzymy na sytuację w północno-wschodniej Syrii – Rożaiwe  i Turcji. Zwrócimy uwagę również na powiązania pomiędzy kurdyjskimi społecznościami podzielonymi przez granice państwowe.
Ze względu na udział osób za zagranicy, spotkanie odbędzie się w języku angielskim.
Panel jest wydarzeniem towarzyszącym wystawie “Jin, Jiyan, Azadî – praca kurdyjskich kobiet oczami kurdyjskich fotografek” w Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie w ramach projektu „ALCITfem – Aktywizm i jego moralne i kulturowe podstawy: alternatywne obywatelstwo i rola kobiet w Kurdystanie i diasporze” dofinansowanego przez Narodowe Centrum Nauki i Norweskie Granty.
W panelu wezmą udział:
Marcin Skupiński: antropolog społeczny, doktorant w Szkole Doktorskiej Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Warszawskiego i stypendysta w Centrum Zaawansowanych Badań Ludnościowych i Religijnych (CASPAR) w Krakowskim Uniwersytecie Ekonomicznym w ramach projektu ALCITfem. Prowadził badania terenowe w północno-wschodniej Syrii skupiając się na zagadnieniach ekologii politycznej.
Cansu Yumusak: psycholożka społeczna. Aktywistka na rzecz ekologii w Turcji związana z siecią Polen Ecology Group, działającej na rzecz sieciowania i edukacji aktywistów i aktywistek ekologicznych aktywnych w różnych regionach Turcji.
Dobrosława Wiktor – Mach: socjolożka, badaczka w Centrum Zaawansowanych Badań Ludnościowych i Religijnych (CASPAR) w Krakowskim Uniwersytecie Ekonomicznym. Członkini zespołu ALCITfem. Interesuje się socjologią ruchów społecznych i ekologią polityczną, prowadziła badania w Turcji, Iraku i Iranie.
Prowadzenie: Karol Kaczorowski, badacz w Centrum Zaawansowanych Badań Ludnościowych i Religijnych (CASPAR) w Krakowskim Uniwersytecie Ekonomicznym, członek zespołu ALCITfem.
Wstęp wolny!