O WĘDROWANIU TAJNYCH JĘZYKÓW W EURAZJI

25.10.2022, 18:00
WSTĘP: Wolny
CYKL: Ruch jako forma życia. Spotkania i transformacje w przestrzeniach Azji

Zapraszamy na wykład, który wygłosi prof. Jadwiga Pstrusińska. Od prawieków towarzyszą nam tajne języki. Rodzą się, żyją, wędrują i umierają. O większości nie dowiemy się nigdy.

Prof. Jadwiga Pstrusińska – iranistka, badaczka Azji Środkowej, podróżniczka, autorka wielu publikacji afganologicznych, m.in. książek: „Podstawy poetyki pasztuńskiej” (Warszawa 2017), „Secret Languages of Afghanistan and Their Speakers” (Cambridge 2013), „Old Celtic Cultures From the Hindukush Perspective” (Kraków 1999) oraz przekładów wierszy z języków dari i paszto.

Wykład należy do cyklu seminariów „Ruch jako forma życia. Spotkania i transformacje w przestrzeniach Azji”, organizowanych we współpracy między Muzeum Azji i Pacyfiku im. Andrzeja Wawrzyniaka oraz Komisją Badań Azjatyckich przy Komitecie Nauk Etnologicznych PAN, przy finansowym wsparciu Polskiej Akademii Nauk.

Seminaria towarzyszą otwarciu nowej wystawy stałej zatytułowanej „Podróże na Wschód”. Zaprowadzi ona zwiedzających przez miasta Jedwabnego Szlaku, pod łuki bazaru, do jurty mongolskich pasterzy i wokół jawajskiego pawilonu
pendopo.

Każde z seminariów poświęcone będzie innemu obszarowi Azji prezentowanemu na wystawie, a jedno z nich dotyczyć będzie pracy muzealnej i wystawiennictwa. Poprosiliśmy wykładowców o skupienie się na przemianach, przemieszczaniu się, na mobilności ludzi, przedmiotów i idei.

Seminarium rozpocznie się o godz. 18.00 w Muzeum Azji i Pacyfiku, ul. Solec 24 w Warszawie.
Wstęp wolny!
Nie obowiązują wejściówki.

Będzie można też dołączyć online na platformie Zoom: