Muzeum? A po co? – pożegnanie z wystawą | weekend 10 – 11 września 2022

10.09.2022 - 11.09.2022
WSTĘP: 15 zł, 9 zł
CYKL: Muzeum? A po co?

Nasza wystawa o dziejach muzealnictwa w Europie dobiega końca. Od listopada 2021 roku mieliśmy możliwość zobaczyć 200 obiektów z 24 krajów Azji i Pacyfiku, zatrzymać się przy nich i je kontemplować.

W efekcie stawaliśmy przed pytaniami o funkcję i znaczenie muzealnictwa. Czym muzea są dla zwiedzających, i co wnoszą do ich życia, co powinno się w nich zmienić? Dzięki odpowiedziom udzielonym przez odbiorców wystawy dowiadujemy się, że muzea pełnią przede wszystkim funkcję edukacyjną. Na drugim miejscu wskazane zostały funkcje naukowe i rozrywkowe, a na ostatnim – uwrażliwianie. A zatem potrzeba poznawania świata, odkrywania odmiennych od naszej kultur, ale też dbałość o formę w jakiej się o nich uczymy, jest ważne dla odwiedzających muzea.
Dużym zainteresowaniem cieszyła się także strefa najmłodszych. Obserwowaliśmy ruch w pokoju interakcji, powroty młodych zwiedzających, traktujących wystawę jako potrzebną i lubianą formę rozrywki.

W tym miejscu chcemy bardzo podziękować naszym widzom za zainteresowanie, udzielane odpowiedzi i aktywne uczestnictwo w wykładach towarzyszących i oprowadzaniach. Dziękujemy, że chcieli Państwo odbyć tę podróż po dziejach muzealnictwa.

Pragniemy też podziękować naszym przewodniczkom za ich wkład i zaangażowanie. Szczególne ukłony kierujemy w stronę naszej wolontariuszki, pani Izabeli. Podziękowania należą się również całemu zespołowi (76 osób), który przyczynił się do powstania wystawy.

Kuratorka: dr. Barbara Banasik
Koordynatorka: Aleksandra Fudalej

Weekend pożegnania z ekspozycją to ostatnia możliwość zwiedzenia wystawy z profesjonalnym przewodnikiem.

Oprowadzania:

Sobota 10 września 2022

11:00 – oprowadzanie dla dzieci

13:00 – oprowadzanie w j. polskim

15:00 – oprowadzanie w j. polskim

Niedziela 11 września 2022

11:00 – oprowadzanie w j. ukraińskim

13:00 – oprowadzanie w j. polskim

15:00 – oprowadzanie w j. angielskim

Oprowadzanie po wystawie w cenie biletu wstępu do Muzeum (15 zł, 9 zł)