Magiczne figury ze sznurka- warsztaty rodzinne

21.04.2018, 10:15

Drodzy Państwo! Mamy już komplet uczestników na najbliższe warsztaty „Magiczne figury ze sznurka”

Zachęcamy do zapisywania się do newslettera edukacyjnego, w którym będziemy informować o planowanych przez nas wydarzeniach. Prosimy o wysyłanie zgłoszeń na adres: edukacja@muzeumazji.pl

Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu warsztatów rodzinnych, poświęcone zabawom ze sznurkiem, która polega na tworzeniu przestrzennych wzorów z pętli poprzez manipulowanie palcami i dłońmi. Przy bardziej skomplikowanych figurach osoba może dodatkowo przytrzymać sznurek ustami, kolanem bądź stopami.
Od stuleci przykłady zabaw ze sznurkiem odnotowywali podróżnicy w różnych zakątkach świata, m.in. we wschodniej Afryce, Ameryce Południowej, Oceanii. Hawajczycy tę prastarą zabawę nazywają hei, Maorysi mówią o niej wai, Nawaho na-ash-klo, Inuici ajararpoq, a Japończycy ayatori. Układanie motywów w niektórych kulturach było rytuałem magicznym, któremu towarzyszyły pieśni. Wykonywane figury miały charakter symboliczny i były związane z mitologią.
Tomasz Madej kurator wystawy „Zabawa z kulturą. Tradycyjne zabawy i gry Azji” pokaże nam, iż do zabawy potrzebny jest zaledwie kawałek sznurka ze związanymi końcami. W sprawnych rękach sznurek ożywa i przybiera formę domu, namiotu czy gwiazdy.
Sznurek klasyfikuje się do zabaw zręcznościowych. Niezaprzeczalnie rozwija on kreatywność, usprawnia motorykę, zwiększa czucie ciała.
Informacje praktyczne:
Warsztaty odbędą się w sobotę 21 kwietnia.
– 10.15 – pierwsza grupa (muzeum jest czynne od 10.00);
– 12.15- druga grupa.
Warsztaty przeznaczone są dla dzieci w wieku 6 -12 lat.
Wstęp 25 zł (bilet rodzinny dla dziecka i opiekuna; dla drugiego i kolejnego dziecka lub opiekuna – 15 zł).
Liczba miejsc jest ograniczona. Przyjmujemy zapisy na warsztaty wyłącznie drogą mailową, prosimy wysyłać zgłoszenia na adres: dominikakossowskajanik@muzeumazji.pl
W tytule maila prosimy wpisać MAGICZNE FIGURY ZE SZNURKA. Natomiast w treści godzinę, imię i wiek dziecka.