HAWAJSKIE WARSZTATY RODZINNE

29.09.2018, 10:15

Zapraszamy na warsztaty rodzinne, które poprowadzi Joshua Lanakila O Ka ‘Āina I Ka Pono Mangauil – rdzennym Hawajczykiem stojącym na czele Hawajskiego Centrum Kultury w Hāmākua na Wielkiej Wyspie. Nauka odbywa się aktywnie, poprzez piosenki, taniec hula, opowieści oraz gry i zabawy.

W programie między innymi:
Eia Hawai’i: wyspy hawajskie, gdzie leżą, ile ich jest i jaka jest ich historia
A Hilo Au: dlaczego w regionie Hilo na Wielkiej Wyspie ciągle pada deszcz i pojawia się tęcza
Mo’olelo o Ka Puhi oraz ‘Opae e: kto mieszka w hawajskim oceanie; co ocean wyrzuca na plażę i co z tych znalezisk można zrobić; jak nazywają się hawajskie rośliny i jak je wykorzystać

Nasz nauczyciel o wymianie kulturowej:
„Wymiana polega na tworzeniu relacji, która odzwierciedla się we wszystkich naszych kontaktach, niezależnie od tego, gdzie jesteśmy. W naszej kulturze zostaliśmy wychowani tak, aby stanowić jedność z otaczającymi nas oceanami, lasami, ziemią i górami. Nie istnieje oddzielenie. To połączenie z naturą jest dla nas inspiracją. W nim odnajdujemy naszą muzykę, nasz taniec, nasze pieśni, które są odzwierciedleniem wszystkiego, co nas otacza. Właśnie tym połączeniem z naturą pragniemy dzielić się ze wszystkimi, których napotkamy podczas naszej podróży”.

Joshua Lanakila O Ka ‘Āina I Ka Pono Mangauil
Rdzenny Hawajczyk, znany pieśniarz oraz popularyzator idei powrotu do źródeł, tradycyjnego rolnictwa, natury i dawnego stylu życia. Jest również tancerzem hula w szkole hālau WaikāUnu kontynuującej jedną z najstarszych tradycji poświęconych żywiołowi ognia i bogini wulkanów Pele. Od najmłodszych lat wzrastał w rdzennej hawajskiej tradycji i uczył się od starych hawajskich nauczycieli kumu. Obecnie stoi na czele Hawajskiego Centrum Kultury w Hāmākua na Wielkiej Wyspie (https://hccoh.org), gdzie prowadzi cykliczne warsztaty, wykłady i zajęcia na temat rdzennych tradycji hawajskich, naucza, jak wspierać i kontaktować się z siłami natury i przeprowadzać rytuały związane z poszanowaniem przyrody. W ramach licznych wymian kulturowych podróżuje po wszystkich hawajskich wyspach, do Stanów Zjednoczonych, Japonii i Polski, dzieląc się tradycją swojego ludu.

INFORMACJE PRAKTYCZNE
Warsztaty odbędą się w sobotę 29 września o godzinie 10.15.
Warsztaty przeznaczone są dla dzieci w wieku 6 -12 lat.
Wstęp 25 zł (bilet rodzinny dla dziecka i opiekuna; dla drugiego i kolejnego dziecka lub opiekuna – 15 zł).

Liczba miejsc jest ograniczona. Przyjmujemy zapisy na warsztaty wyłącznie drogą mailową, prosimy wysyłać zgłoszenia na adres:
dominikakossowskajanik@muzeumazji.pl
W tytule maila prosimy wpisać WARSZTATY HAWAJSKIE. Natomiast w treści IMIĘ i WIEK dziecka.