GongFest: Ensemble Nist-Nah & Warsaw Gamelan Group – koncert współczesnej muzyki gamelanowej

8.09.2022, 18:00
WSTĘP: Biletowany - normalny 40 zł, 30 zł

Wraz z Warsaw Gamelan Group oraz Stowarzyszeniem Polsko-Indonezyjskim „Sahabat” zapraszamy na GongFest – mini festiwal poświęcony indonezyjskiemu gamelanowi – tradycyjnej orkiestrze złożonej głównie z metalofonów: gongów i instrumentów sztabkowych oraz bębnów i ksylofonów, której różne formy w 2021 roku wpisano na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości.

Podczas GongFest usłyszymy różne oblicza muzyki gamelanu – tradycyjną, jawajską muzykę karawitan oraz współczesne kompozycje pisane na ten zestaw instrumentów.

Gwiazdą festiwalu będzie dziwięcioosobowy kolektyw Ensemble Nist-Nah z Francji prowadzony przez australijskiego perkusistę Willa Guthrie, znanego ze współpracy z takimi artystami jak Roscoe Mitchell, Mike Patton, Oren Ambarchi, Ava Mendoza i Mark Fell. Ensemble Nist-Nah w swojej muzyce łączą brzmienia gamelanu z free jazzem, muzyką elektroakustyczną i różnorodnymi praktykami
eksperymentalnymi.

Muzyka zespołu zainspirowana została podróżami Guthrie’go po Indonezji i jego zamiłowaniem do różnych form muzyki gamelanowej, od dostojnie zawieszonej bezczasowości dworskiego jawajskiego gamelan Sekaten, przez transowe brzmienia towarzyszące rytuałowi jathilan, po migotliwe kompozycje balijskiego twórcy Dewa Alit i jego Gamelanu Salukat. Daleki od taniej egzotyki, Ensemble Nist-Nah skupia artystów, którzy mają za sobą bogatą historię studiów nad muzyką indonezyjską, takich jak Mark Lockett, który uczył się u takich mistrzów jak Sri
Hastanto, I Wayan Loceng, I Nyoman Partha Gunawan oraz Arno Tuikman, który studiował u dalanga Ki Widodo Wilisa z Wonogiri i jego syna – Wahyu Thoyyiba Pembayuna.Na początku 2022 roku Ensemble Nist-Nah wydał swój pierwszy wspólny album zatytułowany „Elders” nakładem Black Truffle Records.

Podczas festiwalu wystąpią również jego gospodarze – muzycy Warsaw Gamelan Group, którzy od blisko 20 lat we współpracy z Ambasadą Indonezji w Warszawie, Instytutem Muzykologii UW oraz Muzeum Azji i Pacyfiku promują muzykę, taniec i teatr Indonezji w Polsce.

Koncert pod honorowym patronatem Ambasady Republiki Indonezji.
Czwartek, 8 września 2022 r., godz. 18.00
Muzeum Azji i Pacyfiku, ul. Solec 24, Warszawa
Wstęp: 40 zł, 30 zł
Bilety dostępne w przedsprzedaży, w sklepie muzealnym codziennie w godz. 10.00-18.00 (oprócz poniedziałków i świąt).