„Perskie malarstwo miniaturowe w rękopisach z polskich zbiorów”, książka dr Magdaleny Ginter-Frołow

Z dumą prezentujemy książkę naszej koleżanki, dr Magdaleny Ginter-Frołow „Perskie malarstwo miniaturowe w rękopisach z polskich zbiorów”.

Jest to pionierskie opracowanie polskich kolekcji z punktu widzenia historii sztuki, a więc poprzez wnikliwe analizy stylistyczne, ikonograficzne czy badania kulturowego kontekstu dzieł. Autorce udało się dokonać wielu ciekawych odkryć co do autorstwa, pochodzenia i tematyki miniatur, nierzadko stawiających je w zupełnie nowym świetle. Jest to z pewnością pozycja obowiązkowa dla osób interesujących się sztuką perską, zwłaszcza że zawiera również pełny katalog omawianych miniatur. Jako wynik interdyscyplinarnych badań porusza też wiele tematów z tak różnorodnych dziedzin jak historia mecenatu artystycznego, kostiumologia czy symbolika.
MAGDALENA GINTER-FROŁOW – historyk sztuki, absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od 2003 roku pracuje w Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie jako kuratorka kolekcji islamskiej, obejmującej eksponaty z Bliskiego Wschodu i Azji Centralnej. Realizuje wystawy poświęcone sztuce i kulturze muzułmańskiej oraz recepcji sztuki azjatyckiej w Polsce. W 2006 roku prowadziła badania w Iranie w ramach stypendium Polskiej Akademii Nauk. Jest członkinią Polskiego Instytutu Studiów nad Sztuką Świata.

 

Magdalena Ginter Frołow, Perskie malarstwo miniaturowe w rękopisach z polskich zbiorów,

Polski Instytut Studiów nad Sztuką Świata & Wydawnictwo Tako,

Warszawa – Toruń 2021, ISBN  978-83-66758-03-2

Publikacja dofinansowana z programu „Doskonała nauka – wsparcie monografii naukowych” Ministra Edukacji i Nauki.