OTWARCIE NOWEJ WYSTAWY STAŁEJ „PODRÓŻE NA WSCHÓD”

Muzeum Azji i Pacyfiku po niemal 50 latach działalności ogłasza długo wyczekiwane przez wszystkich WIELKIE OTWARCIE nowej wystawy stałej „Podróże na wschód”.

Na wystawie znajdą się wyjątkowe obiekty z krajów arabskich, przykłady strojów i malarstwa z epoki Kadżarów z Iranu, bogata kolekcja ubiorów, biżuterii i rękodzieła z Azji Centralnej, artefakty związane z życiem i wyznaniami koczowniczych ludów Mongolii oraz najliczniejsza kolekcja z ponad 18.000 indonezyjskich wysp, w skład której wchodzą między innymi maski, tradycyjna broń biała i modele statków z goździków.

Wystawa „Podróże na wschód” to 1100 m² profesjonalnie zaprojektowanej powierzchni, na której Odwiedzający po raz pierwszy będą mieli okazję obejrzeć kolekcję prawie 900 unikalnych w skali polskiej obiektów. Do tej pory tylko niektóre z nich prezentowane były na wystawach czasowych. Ekspozycja ma za zadanie przedstawić polskiej publiczności bogactwo i różnorodność kultur Azji.

Zapraszamy wszystkich serdecznie na WEEKEND WIELKIEGO OTWARCIA 25-26 czerwca 2022, któremu będzie towarzyszyć bogaty program wydarzeń składający się między innymi z oprowadzań kuratorskich, koncertu tradycyjnej muzyki indonezyjskiej oraz wystąpienia Dyrektorki Muzeum dr Joanny Wasilewskiej.

Program:

25 czerwca, sobota
10:00 – oprowadzanie dla dzieci
11:00 – warsztaty artystyczne dla dorosłych
12:00 – oprowadzanie kuratorskie
16:00 – oprowadzanie w j. angielskim
17:00 – oprowadzanie w j. ukraińskim
18:00 – koncert muzyki gamelanowej Warsaw Gamelan Group, cykl „Bliżej Azji”

26 czerwca, niedziela
10:00 – oprowadzanie dla dzieci
11:00 – pokaz tańca kathak
12:00 – oprowadzanie kuratorskie
16:00 – 18:00 – ciche godziny w Muzeum
17:00 – „O podróżach ludzi i rzeczy”, wykład Dyrektorki Muzeum dr Joanny Wasilewskiej

Dodatkowe atrakcje: strefa najmłodszych i bazar azjatycki.
Wstęp bezpłatny.

Baner z napisem [podróże na wschód]

W Muzeum Azji i Pacyfiku na warszawskim Solcu, które jest jedynym w Polsce muzeum posiadającym zbiory poświęcone wyłącznie krajom Azji i Oceanii, odwiedzający przeżyją niezwykłą podróż.

Podążą przez miasta Jedwabnego Szlaku, spacerując pod arkadami bazaru, odwiedzą jurtę mongolskich pasterzy i okrążą jawajski pawilon pendopo, oglądając eksponaty z tysięcy indonezyjskich wysp. Muzeum na swojej nowej ekspozycji zaprezentuje prawie dziewięćset najcenniejszych obiektów z obszarów Azji Południowo-Zachodniej, Azji Centralnej, Mongolii i Indonezji.

„Muzeum skończy wkrótce 50 lat, ale po raz pierwszy będzie można oglądać tak bogaty wybór z jego zbiorów na wystawie stałej. To prawie 900 przedmiotów świadczących o kulturowym bogactwie ogromnych obszarów Azji. To dziedzictwo wielu ludzi żyjących dawniej i dziś, a także ślady „podróży na wschód” tych, którzy przywozili je do Polski.”
Dr Joanna Wasilewska, Dyrektorka Muzeum Azji i Pacyfiku

„Podróże na wschód” dzięki atrakcyjnej oprawie plastycznej i nowoczesnym rozwiązaniom technicznym prezentuje w szczególny sposób wybór najciekawszych i najcenniejszych eksponatów z kolekcji Muzeum liczącej ponad 23.000 obiektów. Ekspozycja, zrealizowana ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego w wysokości ponad 6.000.000 zł ma za zadanie przedstawić zwiedzającym bogactwo i różnorodność kultur Azji.

PODRÓŻE NA WSCHÓD
Wystawa stała w Muzeum Azji i Pacyfiku im. Andrzeja Wawrzyniaka
Weekend wielkiego otwarcia 25-26.06.2022
ul. Solec 24, Warszawa

Kuratorzy: dr Magdalena Ginter-Frołow, Karolina Krzywicka, dr Krzysztof Morawski, dr Maria Szymańska-Ilnata
Konserwatorzy: Agnieszka Kalbarczyk, Ewa Soszko-Dziwisińska, dr Jacek Tomaszewski, Magdalena Żero

Autorzy koncepcji plastycznej: Kłaput Project

Wykonawca wystawy: Group AV Sp. z o.o.